Prof. Modzelewski: grozi nam funkcjonowanie w warunkach gospodarki niedoboru
Jak mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski, mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem częściowej gospodarki niedoboru. - Ci, którzy potrafią zażegnać ów niedobór, zwłaszcza ten podstawowy, dotyczący gospodarstw domowych, będą mogli odnotować, to, co można nazwać w tych okolicznościach sukcesem. Ci, którzy tego niebezpieczeństwa nie zażegnają, mogą się liczyć z niewyobrażalnymi konsekwencjami społecznymi i politycznymi - oświadczył.
2022-07-19, 14:52
Odnosząc się do zjawisk współczesnej gospodarki, prof. Witold Modzelewski stwierdził: "uczymy się z powrotem tak zwanej ekonomii niedoboru". - W zasadzie przez 30 lat już zapomnieliśmy, że jest coś takiego - wskazał.
Tłumacząc czym jest "ekonomia niedoboru" gość PR24 tłumaczył: "Co jest najważniejszym zagrożeniem dla gospodarki niemieckiej? Brak gazu - obiektywny brak. Nie to, że jest bardzo drogi, ale go nie ma. Nam grozi brak węgla". Jak dodał pojawiają się obawy o to, czy starczy energii elektrycznej. - To są najważniejsze wyzwania najbliższych paru miesięcy - podkreślił prof. Modzelewski.
Posłuchaj
Jak dodał, "na razie mówimy o zagrożeniu gospodarką niedoboru, choć częściowo ona już jest". - Ci, którzy potrafią zażegnać ów niedobór, zwłaszcza ten podstawowy, dotyczący gospodarstw domowych, będą mogli odnotować, to, co można nazwać w tych okolicznościach sukcesem. Ci, którzy tego niebezpieczeństwa nie zażegnają, mogą się liczyć z niewyobrażalnymi konsekwencjami społecznymi i politycznymi - mówił ekspert Instytutu Studiów Podatkowych dodając, że w świecie demokracji decydujące są opinie konsumentów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych)
Data emisji: 19.07.2022
REKLAMA
Godzina: 14:09
REKLAMA