more_horiz

"Mamy do czynienia z fenomenem". Dr Napiórkowska o twórczości Teofila Ociepki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 09:45
- Malarstwo Teofila Ociepki poruszało między innymi Juliana Tuwima, to malarstwo które wymaga otwartości umysłu odbiorcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki.
Mamy do czynienia z fenomenem, samorodną siłą. Dr Napiórkowska o twórczości Ociepki
"Mamy do czynienia z fenomenem, samorodną siłą". Dr Napiórkowska o twórczości OciepkiFoto: PAP/Janusz Rosikoń

Wystawa "Ze snu, czy z ducha" w Muzeum Żup Krakowskich prezentuje pięćdziesiąt prac Teofila Ociepki, uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych w Polsce, malarzy naiwnych, postaci niezwykle barwnej o bogatym życiorysie. Inspiracją do przygotowania tej wystawy był obraz zakupiony przez Muzeum. W ciemnej scenerii kopalni pracują górnicy. Przy bliższym przyjrzeniu się pojawia się pytanie: dlaczego górnicy pracują wśród smoków lub dinozaurów?

"Samorodna siła"

- Określenia typu artyści naiwni, często nie są w stanie unieść geniuszu z jakim mamy do czynienia, bo rzeczywiście nie przeszli oni drogi akademickiego kształcenia. Jest rzeczą jednak niezwykle rzadką, że mimo iż nie przeszli oni takiej drogi, wymagającej drogi kształcenia, uzyskali status mistrzowski. Nikifor przecież zainspirował Edwarda Dwurnika. W przypadku Teofila Ociepki, mamy do czynienia z fenomenem, samorodną siłą, z artystą który reagował na impulsy z zewnątrz - powiedziała dr Justyna Napiórkowska.

Fantastyczne zwierzęta z obrazu namalowanego w Katowicach w 1967 roku mają licznych niebanalnych "braci", którzy wyszli spod pędzla Teofila Ociepki (1891–1978), takich jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna. Jego oryginalne, wyimaginowane krajobrazy wypełnione fantastyczną fauną i florą w połączeniu z motywami z wierzeń fascynują i urzekają odbiorców. Barwne i ekspresyjne dzieła Ociepki nie pozwalają na obojętność.

Czytaj także

Ponad 40 lat po śmierci artysta ma zarówno zaprzysięgłych miłośników odkrywających skomplikowaną okultystyczno-symboliczną i moralizatorską wymowę jego obrazów, jak i zaciekłych krytyków, wytykających mu błędy kompozycji. Tytuł ekspozycji "Ze snu czy z ducha" zachęca do refleksji nad genezą twórczości Ociepki, bowiem ten zatrudniony w śląskiej kopalni malarz–samouk oddawał się metafizycznym poszukiwaniom.

Posłuchaj
10:48 _PR24_AAC 2022_08_07-08-07-12.mp3 "Mamy do czynienia z fenomenem, samorodną siłą". Dr Napiórkowska o twórczości Ociepki ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 07.08.2022

Godzina: 08:07 


Zobacz także

Zobacz także