more_horiz

Prof. Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 15:00
- Dla dobrych polityków oraz ludzi, którzy uważnie obserwują wydarzenia polityczne, oczywiste było, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych działań wojennych. Doskonale wiedział to Lech Kaczyński, przemawiając w stolicy Gruzji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak (historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). 
Prof. Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina
Prof. Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina Foto: Miguel Candela / Zuma Press / Forum

Gościem Tadeusza Płużańskiego w Polskim Radiu 24 był prof. Wojciech Polak, który mówił między innymi o rocznicy najazdu wojsk rosyjskich na Gruzję. To wydarzenie, które miało miejsce 7 sierpnia 2008 roku, niesłusznie zostało zapomniane. A przecież w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, powinno być przypominane. 

"Część szerszego planu Putina"

- Dla dobrych polityków oraz ludzi, którzy uważnie obserwują wydarzenia polityczne, oczywiste było, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych działań wojennych. Doskonale wiedział to Lech Kaczyński, przemawiając w stolicy Gruzji, kiedy to powiedział, że w pierwszej kolejności jest Gruzja, później Ukraina, a następnie może przyjdzie czas i na Warszawę - mówił gość PR24. 

Podkreślił, że "Lech Kaczyński doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że agresja Rosji jest częścią szerszego planu Putina, który snuje plan odbudowy imperium Związku Sowieckiego". 

- Metody są zbliżone, aczkolwiek Ukraina jest znacznie większa, jest potężniejsza, więc siłą rzeczy te działania prowadzone są na dużo większą skalę - stwierdził prof. Wojciech Polak. 

"Te słowa kosztowały go życie"

Dodał, że musimy pamiętać o tym, iż te słowa, które w Tbilisi wypowiedział Lech Kaczyński, "kosztowały go życie". - To, że on wtedy pojechał do Tbilisi, powstrzymał tę rosyjską agresję, to było dla Władimira Putina i jego towarzyszy rzeczą nie do darowania - podkreślił gość PR24.

- Dziś już żaden rozsądny człowiek nie wątpi, że to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku, było zamachem zrealizowanym przez Putina, że było to morderstwo popełnione na prezydencie Polski, jego małżonce oraz ludziach, którzy mu towarzyszyli - dodał. 

W jego ocenie nawet najpoważniejsi politycy amerykańscy mówią o tym, że był to precyzyjny plan przywódcy Rosji. - Stuprocentowe dowody są już pewnie w rękach Amerykanów, jednak zostaną one ujawnione po pewnym czasie, ponieważ Amerykanie nigdy się nie spieszą. Mają w tym swój interes, aby z takim rzeczami zwlekać.  Użyją tych dowodów wtedy, gdy będzie to kluczowe - wyjaśnił prof. Wojciech Polak.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:58 PR24_AAC 2022_08_07-14-06-05.mp3 Prof. Wojciech Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Wojciech Polak (historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 07.08.2022

Godzina: 14:06

nj

Zobacz także

Zobacz także