more_horiz

Dr Sokała: Rosja przez działania propagandowe chce zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 11:11
- Rosyjska ofensywa odbywała się przede wszystkim na informacyjnej stronie walki, która polegała z grubsza na tym, aby osłabić wolę wsparcia Ukrainy przez Zachód oraz na tym, aby wytłumaczyć, wywrzeć naciski na Ukraińców, aby usiedli do stołu rozmów bez warunków wstępnych, tak jakby akceptując zdobycze terytorialne, które do tej pory Rosja uzyskała - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). 
Dr Witold Sokała: Rosja przez działania propagandowe chce zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych, oczywiście bez warunków wstępnych
Dr Witold Sokała: Rosja przez działania propagandowe chce zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych, oczywiście bez warunków wstępnychFoto: Shutterstock

Poniedziałek (8 sierpnia) jest 166. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Z frontu docierają do nas informację, że "okupanci przerzucili znaczną część obrony przeciwlotniczej z Melitopola do Chersonia". - Dzisiejsza noc przyniosła najlepsze rezultaty i świadczy o tym, że pozostawione oddziały obrony przeciwlotniczej wroga nie są w stanie przeciwstawić się HIMARS-om - poinformował Iwan Fedorow, mer Melitopola. Dodał, że ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło w wyniku ataku sił ukraińskich w nocy z niedzieli na poniedziałek w okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, na południu Ukrainy

"Rosjanie posiadają te informacje"

- Zobaczymy, jak będzie dalej. Ukraińska kontrofensywa zapowiadana jest od dłuższego czasu, dlatego uważam, że Rosjanie posiadają również takie informacje. W związku tym starają się jej przeciwdziałać na różne sposoby - powiedział dr Witold Sokała. 

Wyjaśnił, że w ostatnich dniach obserwowaliśmy ruchy wojskowe, które miały przygotować operacyjnie siły rosyjskie do odparcia ukraińskich ataków zapowiadanych na kilku kierunkach, a zwłaszcza na południu.

"Wzmożona ofensywa propagandowa"

Dodał również, że w ostatnim czasie obserwowaliśmy wzmożoną ofensywę propagandową Rosji. - Ofensywa odbywała się przede wszystkim na informacyjnej stronie walki, która polegała z grubsza na tym, aby osłabić wolę wsparcia Ukrainy przez Zachód oraz na tym, aby wytłumaczyć, wywrzeć naciski na Ukraińców, aby usiedli do stołu rozmów bez warunków wstępnych, tak jakby akceptując zdobycze terytorialne, które do tej pory Rosja uzyskała - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Zaznaczył, że prezydent Wołodymyr Zełenski oraz inni ukraińscy politycy wielokrotnie podkreślali, że Ukraina nie ma takiego zamiaru. - Bo warunkiem Ukrainy, aby usiąść do jakichkolwiek rozmów pokojowych, jest wstrzymanie rosyjskich działań oraz wycofanie się przez armię Putina z zajętych terenów - tłumaczył dr Witold Sokała.

- Ukraina nie ma tak naprawdę innego wyjścia. Natomiast przy wsparciu, zwłaszcza tej ciężkiej, dalekonośnej artylerii, która jest jej dostarczana, faktycznie zdaniem wielu specjalistów wojskowych państwo ukraińskie jest zdolne odwojować przynajmniej cześć zajętych terenów - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:58 _PR24_AAC 2022_08_08-10-07-24.mp3 Dr Witold Sokała: Rosja przez działania propagandowe chce zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych, oczywiście bez warunków wstępnych (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 10:06

nj,

Zobacz także

Zobacz także