more_horiz

"Chodzi o to, aby nasz rząd szantażować i ścigać". Prof. Ryba o postępowaniu KE ws. funduszy z KPO

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 12:37
- KE zażądała od Polski tak absurdalnych rzeczy, że są one praktycznie niewykonalne w żaden sposób dla nikogo, kto posługuje się rozumem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski). 
Prof. Mieczysław Ryba: UE chodzi o to, aby nasz rząd ścigać i szantażować do końca
Prof. Mieczysław Ryba: UE chodzi o to, aby nasz rząd ścigać i szantażować do końca Foto: shutterstock/symbiot

Od dłuższego czasu trwa spór między Polską a Komisją Europejską w sprawie funduszy z KPO. W tym kontekście Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" powiedział, że: "Coraz bardziej oczywiste staje się to, że nie ma sensu zważać na UE, bo ona ma i tak inny plan". - Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. (...) Skoro KE nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy obowiązku wypełniać swoich zobowiązań wobec Unii - mówił lider PiS. I to właśnie do tych słów w Polskim Radiu 24 odniósł się prof. Mieczysław Ryba.

"Chodzi o to, aby nasz rząd szantażować i ścigać"

- Należy pamiętać, że słowa Jarosława Kaczyńskiego zostały wypowiedziane w kontekście słów szefowej KE Ursuli von der Leyen, która po porozumieniu z rządem i samym premierem Mateuszem Morawieckim powiedziała, że nic się nie zmienia, a fundusze z KPO nadal nie będą wypłacane Polsce, ponieważ kolejne żądania muszą być spełnione - mówił historyk. 

Dodał, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie żądania padły se strony KE w związku z reformą sądownictwa w Polsce. - Powiedziano, że jest źle, ponieważ sędziowie będą karani za to, że podważają legalność wyborów swoich kolegów. W istocie Ursula von der Leyen mówi, że jeżeli w Polsce nie będzie kompletnej, ale to kompletnej anarchii prawnej i sytuacji, w której nie wiadomo będzie, czy dany wyrok jest prawomocny, czy też nie, sytuacji, kiedy nie będzie wiadomo, czy dany sędzia jest wedle Europy legalny czy nielegalny i nie będzie w Polsce panował kompletny chaos oraz sytuacja, w której nikt nie będzie widział, na czym stoi, to jeżeli właśnie takie sytuacje nie zaistnieją, to KE nie da nam środków - mówił gość PR24. 

Dodał, że "KE zażądała od Polski tak absurdalnych rzeczy, że są one praktycznie niewykonalne w żaden sposób dla nikogo, kto posługuje się rozumem". 

- Dlatego nie chodzi o żadne sądy czy kwestie kompromisowe, ale chodzi o to, aby ten rząd ścigać i szantażować do końca. Te intencje są oczywiste, ponieważ kroków kompromisowych ze strony Polski było co niemiara - wyjaśnił prof. Mieczysław Ryba. 

Czytaj więcej: 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:18 PR24_AAC 2022_08_08-11-33-10.mp3 Prof. Mieczysław Ryba: UE chodzi o to, aby nasz rząd ścigać i szantażować do końca (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Mieczysław Ryba (historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 11:33

nj

Zobacz także

Zobacz także