more_horiz

Śledztwo po wypadku autokaru w Chorwacji. Wysłannik Polskiego Radia: kluczowy może być wiek kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 19:45
- Dużo wskazuje na to, że chodziło tu o zasłabnięcie kierowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Piętka, wysłannik Informacyjnej Agencji Radiowej do Chorwacji, pytany o śledztwo w sprawie wypadku polskiego autokaru na autostradzie do Zagrzebia. - Oczywiście to są domniemania i poszlaki wskazywane przez osoby pracujące przy śledztwie, ale pewnie za jakiś czas się tego dowiemy - zaznaczył.
Piotr Piętka przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24, że osoby blisko śledztwa ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji wskazują, że kluczowy może byćwiek kierowcy
Piotr Piętka przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24, że osoby blisko śledztwa ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji wskazują, że kluczowy może być wiek kierowcyFoto: Zeljko Lukunic/PIXSELL/Press Association/East News

- Przeprowadzono sekcję zwłok każdej z ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji - poinformował w Polskim Radiu 24 Piotr Piętka, wysłannik Informacyjnej Agencji Radiowej do Chorwacji. - Dzięki temu skompletowano dokumentację na potrzeby śledztwa i ciała będą mogły być wydawane rodzinom - wskazał.

"Kluczowy może być wiek kierowcy"

- Wiemy, że kierowca, który prowadził autokar, nie był pod wpływem alkoholu, nie był pod wpływem narkotyków i nie zażywał leków wskazujących na przewlekłą chorobę - mówił korespondent IAR w Zagrzebiu. - Dotarłem do osób, które były blisko śledztwa. One wskazują, że - niestety - w tej sprawie kluczowy może być wiek kierowcy - zaznaczył.

- Z moich informacji wynika, że jeszcze w Polsce skład kierowców się zmienił. Prawdopodobnie tych dwóch kierowców dosiadło się jeszcze w Polsce, nie jechali prosto z Grodziska Mazowieckiego. Po drugie, kierowca, czyli 72-latek, zasiadł za sterami pojazdu tuż za granicą chorwacką, pokonał więc 60, 65 kilometrów. To nie jest długi odcinek trasy. Jak wskazują pasażerowie, kierowcy rozmawiali ze sobą, nie była to więc trasa monotonna. Osoby zbliżone do śledztwa trochę wykluczają zaśnięcie. Ja sam widziałem zresztą miejsce tego zdarzenia i tam nie ma śladów hamowania - wskazał.

- Dużo wskazuje na to, że chodziło tu o zasłabnięcie kierowcy. Oczywiście to są domniemania i poszlaki wskazywane przez osoby pracujące przy śledztwie, ale pewnie za jakiś czas się tego dowiemy - podkreślił Piotr Piętka.

Posłuchaj
08:20 Piotr-Pietka--PR24_mp3 2022_08_09-17-50-24.mp3 Piotr Piętka o śledztwie w sprawie wypadku w Chorwacji: kluczowy może być wiek kierowcy ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Tragedia na chorwackiej autostradzie

W sobotę, w wypadku, który miał miejsce na 62. kilometrze autostrady A4 pod Varażdinem w Chorwacji, zginęło 12 osób - turystów, którzy jechali na pielgrzymkę do Medjugorje w Bośni.

Autokarem, który wpadł do rowu i uderzył w przeszkodę, podróżowało 42 pasażerów i 2 kierowców. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakowcu.

Czytaj także:

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Wiceszef MSZ: na miejscu cały czas pracują nasi dyplomaci - zobacz rozmowę w Programie 3 Polskiego Radia

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Piotr Piętka (wysłannik Polskiego Radia do Chorwacji)

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 17.45


mbl

Zobacz także

Zobacz także