more_horiz

Jakie naprawdę są Chiny? Dr Bogusz: rozwarstwienie społeczne widać nawet w obrębie dużych miast

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 11:30
- W Chinach ulokowano bardzo dużą część produkcji przemysłu na świecie, na tej fali kraj wyciągnął się w górę, ale to już się kończy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jakie naprawdę są Chiny? Dr Bogusz: rozwarstwienie społeczne widać nawet w obrębie dużych miast
Jakie naprawdę są Chiny? Dr Bogusz: rozwarstwienie społeczne widać nawet w obrębie dużych miastFoto: shutterstock/ Keitma

O Chinach jako kraju z potencjałem, który nie musi być rzeczywisty, a jedynie wykreowany mówił gość PR24. Jak wyjaśnił, mamy do czynienia z wypaczaniem obrazu Chin co najmniej od XVIII wieku, ponieważ kraj ten był pewnym dalekim miejscem, któremu można by było przypisać cechy, które z kolei miały służyć Europie "odbiciu się". W dzisiejszych czasach, jak dodał, Chiny także pokazywane są w nierealny sposób.

- Pokazuje się, że tam jest jakiś wolny rynek, gospodarka wolnorynkowa i że my możemy uczyć się od Chin, to jest oczywiście bzdura, bo tamtejsza gospodarka jest planowana i kontrolowana przez państwo. Dodatkowo mówi się o wielkim bumie technologicznym w tym państwie, tymczasem w tym momencie Chiny stają się straszakiem, urosły do symbolu, który jest nierealny - powiedział dr Michał Bogusz.

"Rozwarstwienie"

Jak podkreślił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, południowowschodnie wybrzeże Chin jest o wiele bardziej rozwinięte niż reszta regionu, ale problem dotyczy także dużych miast, ponieważ jeśli z Pekinu turysta pojedzie na obrzeża miasta, to znajdzie się na terytorium, który bardziej przypomina państwo afrykańskie niż wysoko rozwinięty kraj, za jaki chcą uchodzić Chiny.

- Rozwarstwienie geograficzne Chin jest prawdą, ale z drugiej strony mamy ogromne rozwarstwienie społeczne, które widać wewnątrz miast. Chińczykom zależy, by przedstawiać siebie jako nowoczesną gospodarkę, rozwijającą się i mającą super sposób zarządzania jako alternatywa dla demokracji. Tymczasem wielki sukces, jaki osiągnął Pekin, polega na tym, że wykorzystał bardzo dobrą koniunkturę mając jednocześnie dużą liczbę ludzi do pracy za niską płacę - mówił dr Michał Bogusz.

Posłuchaj
24:52 _PR24_AAC 2022_08_11-09-34-10.mp3 Jakie naprawdę są Chiny? Dr Bogusz: rozwarstwienie społeczne widać nawet w obrębie dużych miast ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 11.08.2022

Godzina: 09:34 

Zobacz także

Zobacz także