more_horiz

"Uratowała świat przed upowszechnieniem sowietyzmu". Macierewicz o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 14:50
- Mamy do czynienia z sojuszem Rosji, Chin i Korei Północnej. Ten układ podjął wojnę z resztą świata, żeby zmienić sytuację geopolityczną. Podobnie było podczas sowieckiego ataku na Polskę z 1920 r., gdy Rosją dążyła do zajęcia całej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Bitwa Warszawska stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Ten fakt nie funkcjonuje jednak w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich. Zauważył to już w 1931 roku brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d'Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w swojej książce "Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata", napisał: "Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane".

Również zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Bitwa Warszawska uratowała Europę i świat. - Zablokowała agresję sowiecką, której celem było upowszechnienie sowietyzmu na świecie. Bez wojska, geniuszu Józefa Piłsudskiego i generała Rozwadowskiego, wsparcia społeczeństwa i Kościoła historia potoczyłaby się inaczej, wojna zostałaby przegrana. Dziś mamy bardzo podobną sytuację. Poza siłą wojskową niezbędne jest upowszechnienie zdolności społeczeństwa do reagowania na ewentualną agresję militarną. Przez ostatnie 30 lat żyliśmy w pokoju, nie mieliśmy poczucia zagrożenia zewnętrznego. W związku z tym całe pokolenia młodzieży są odseparowane od wiedzy na wypadek ataku, jak temu się przeciwstawiać. Wsparcie obrony cywilnej jest dla wojska niezbędne, a fundamentem jest poczucie patriotyzmu - powiedział Antoni Macierewicz. 

W rocznicę Bitwy Warszawskiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego. - WOT i wojska operacyjne odegrały olbrzymią rolę przy obronie granicy wschodniej z Białorusią. To był początek ofensywy, której celem jest zdominowanie całej Europy, nie tylko Ukrainy. Z punktu widzenia obrony niepodległości wojsko odgrywa fundamentalną rolę. Bez niepodległości nie ma możliwości rozwoju społeczeństwa. Bez silnego wojska, sojuszy w Europie Środkowo-Wschodniej i z USA wszystkie reformy są pod znakiem zapytania. Wojsko odgrywa nie tylko rolę militarnego obrońcy, ale również polegającą na upowszechnianiu świadomości historycznej i patriotycznej - tłumaczył były szef MON. 

Jego zdaniem znajdujemy się w sytuacji globalnego zagrożenia. - Mamy do czynienia z sojuszem Rosji, Chin i Korei Północnej. Ten układ podjął wojnę z resztą świata, żeby zmienić sytuację geopolityczną. Podobnie było podczas sowieckiego ataku z 1920 roku, gdy Rosją dążyła do zajęcia całej Europy. Sprawę chińskich prowokacji wobec Tajwanu należy traktować jako część wspólnej koncepcji tego sojuszu. Mamy na świecie do czynienia z dwoma układami, jeden się broni, a drugi atakuje. Atakuje strona wschodnia. Musimy ten atak zatrzymać, bo świat zostanie zniszczony - podsumował Macierewicz. 

Posłuchaj
23:56 PR24 2022_08_13-13-05-56.mp3 Antoni Macierewicz gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Rozmawiał: Magdalena Złotnicka

Gość: Antoni Macierewicz (PiS)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 13.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także