more_horiz

Rozdźwięk między elitami a społeczeństwem. Europeista: Niemcy mają zdolność do orkiestracji

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 11:55
- Niemieckie elity nie są koherentne, ale mają niezwykłą zdolność do orkiestracji. Nie chodzi o to, że niemiecka elita polityczna rozerwała się, ona została pociągnięta do odpowiedzialności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europeista Tomasz Krawczyk.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na przyjęciu z okazji 80. urodzin wydawcy Friede Springer. W Polskim Radiu 24 o niemieckich elitach mówił Tomasz Krawczyk
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na przyjęciu z okazji 80. urodzin wydawcy Friede Springer. W Polskim Radiu 24 o niemieckich elitach mówił Tomasz KrawczykFoto: PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "jedynymi, którzy mogą autentycznie występować w tym całym sporze elit, są niemieccy Zieloni". - Politycy tej partii od kilkunastu lat, co najmniej od ataku Rosji na Gruzję, podkreślali, że Rosja stanowi zagrożenie dla transatlantyckiego bezpieczeństwa - zaznaczył Tomasz Krawczyk.

Nadzieja na szybki koniec wojny

Rozmówca Rafała Dudkiewicza zwrócił uwagę na fakt, że "Polska, poza Londynem, była jedynym krajem, który z różnym nasileniem mówił, że jeśli chodzi o Rosję i Niemcy, narracja była ustalana w Berlinie i że ona była fałszywa, co więcej - poniosła absolutną klęskę". - Oczywiście obecnie część niemieckich elit ma nadzieję na to, że wojna na Ukrainie szybko się skończy - podkreślił.

- Jednak w związku z tym, że nie będzie możliwości szybkiego powrotu do statusu quo z Federacją Rosyjską, chodzi o to, "żebyśmy spróbowali chociaż się do niego zbliżyć. Ze względu na to, że przecież Rosja jest ważnym elementem europejskiej struktury bezpieczeństwa oraz że bez Rosji będziemy mieli problem na przykład z Chinami" - mówił europeista.

Rosja a bezpieczeństwo w Unii

W ocenie Tomasza Krawczyka niemieckie elity myślą właśnie w ten sposób: że bez Rosji nie jesteśmy w stanie jako NATO, jako wspólnota transatlantycka, jako Unia Europejska zagwarantować sobie bezpieczeństwa. - Nie, nie uważam, żeby Rosja była konieczna do tego, aby temu obszarowi zagwarantować bezpieczeństwo, stabilność i rozwój - podsumował gość audycji. 

Tomasz Krawczyk w dalszej części audycji wyjaśnił również między innymi, dlaczego Niemcom opłacało się zbliżenie z Rosją, przybliżył też kwestie związane z rurociągiem Nord Stream 2 oraz postrzeganie Polaków przez niemieckie elity. Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:06 tomaszkrawczykk.mp3 Tomasz Krawczyk o niemieckich elitach ("Temat dnia / Gość PR24") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Tomasz Krawczyk (europeista)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina: 10.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także