more_horiz

Ukraińskie ataki na Krym. Kuczyński: mamy do czynienia z nową fazą wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 13:10
- Można powiedzieć o tym, że wojna wkracza w nową fazę, ponieważ po raz pierwszy na taką skalę (...) celem ukraińskich ataków stały się rosyjskie instalacje wojskowe na Półwyspie Krymskim - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Michał Patryk Sadłowski, także ekspert ds. wschodnich.
Wojna na Ukrainie wkracza w nową fazę - twierdzi w PR24 Grzegorz Kuczyński. Nz Wystawa plakatów autorstwa Wojciecha Korkucia i Andrija Jermolenki pt. Dzień zwycięstwa w Kijowie
Wojna na Ukrainie wkracza w nową fazę - twierdzi w PR24 Grzegorz Kuczyński. N/z Wystawa plakatów autorstwa Wojciecha Korkucia i Andrija Jermolenki pt. "Dzień zwycięstwa" w KijowieFoto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

W nocy mieszkańcy Krymu donosili o eksplozjach w bazie lotniczej Belbek w Sewastopolu oraz w Kerczu, skąd do Rosji prowadzi Most Krymski. Jak podał Reuter, w Sewastopolu doszło przynajmniej czterech wybuchów, a rosyjskie władze półwyspu poinformowały o strąceniu drona przez obronę powietrzną. Ukraińska armia prowadzi też skuteczne działania zaczepne na południu frontu. W Polskim Radiu 24 komentował te informacje Grzegorz Kuczyński.

Nowy etap wojny?

Ekspert stwierdził, że mamy do czynienia z kolejnym etapem wojny. Przypomniał, że rosyjska inwazja rozpoczęła się od nieudanego blitzkriegu, później była batalia w Donbasie, ostatnio mowa była o walkach na południu Ukrainy - w obwodzie chersońskim.

- Teraz można powiedzieć o tym, że wojna wkracza w nową fazę, ponieważ po raz pierwszy na taką skalę - widzimy, że do tego typu zdarzeń dochodzi teraz codziennie - celem ukraińskich ataków stały się rosyjskie instalacje wojskowe na Półwyspie Krymskim - wyjaśnił Grzegorz Kuczyński.

Jego zdaniem wyróżniają się tutaj dwa rodzaje działań ukraińskich. Jednym z nich są ostrzały rakietowe, a drugim - sabotaż, działania grup dywersyjnych, być może z użyciem dronów.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:35 PR24_mp3 2022_08_19-09-39-24_Kuczyński.mp3 Grzegorz Kuczyński o wojnie na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

Gościem Polskiego Radia był także dr Michał Patryk Sadłowski, który mówił o wojnie na Ukrainie w kontekście sytuacji krajów bałtyckich, a zwłaszcza funkcjonujących w tych państwach mniejszości rosyjskich.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:45 PR24_mp3 2022_08_19-10-33-14_Sadłowski.mp3 Dr Michał Patryk Sadłowski o wojnie na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Goście: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. wschodnich, portal PolskaTimes.pl), dr Michał Patryk Sadłowski (historyk i ekspert ds. wschodnich, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 09.39, 10.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także