more_horiz

"Zbrodnicze przedsięwzięcie". Prof. Marek Kornat o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:56
Gościem w Polskim Radiu 24 był prof. Marek Kornat, który z okazji 83. rocznicy tzw. "IV rozbioru Polski", wspominał podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili między siebie terytorium Polski. - Pakt ten był przedsięwzięciem zbrodniczym, niemającym uzasadnienia, a Związek Sowiecki dopomógł Niemcom w rozpętaniu II wojny światowej - podkreślił sowietolog PAN.
Minister spraw zagranicznych Niemiec J. von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS W. Mołotow podpisali - w obecności Stalina - pakt o nieagresji, o którym mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat
Minister spraw zagranicznych Niemiec J. von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS W. Mołotow podpisali - w obecności Stalina - pakt o nieagresji, o którym mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek KornatFoto: TT/@ipngovpl

83. lata temu 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie podpisany został pakt o wzajemnej nieagresji Niemiec i Związku Radzieckiego. Swoje podpisy złożyli pod dokumentem minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Uczynili to w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina.

"Pakt o agresji"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "był to pakt o agresji, chociaż był zatytułowany mianem paktu o nieagresji". - Jak powszechnie wiadomo, dokument składał się z dwóch części. Po pierwsze z jawnego układu, który właściwie zawierał tylko dwa zobowiązania układających się stron o nieużywaniu siły przeciwko drugiej stronie na okres dziesięciu lat od obowiązywania - wskazał prof. Marek Kornat.

- Natomiast drugie zobowiązanie było takie, że Niemcy z jednej strony, i Sowieci z drugiej strony, oświadczali, że ich państwa nie są związane w żaden sposób z trzecimi stronami przeciwko stronie partnerskiej. To wszystko natychmiast opublikowano w prasie - zaznaczył sowietolog.

"Kluczem był tajny protokół"

Jednak w opinii prof. Marka Kornata "istotą rzeczy i kluczem do sprawy był tajny protokół". - Ten tajny protokół dodatkowy sprowadza się do idei de facto czwartego rozbioru - tak należy mówić - Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy dwa państwa totalitarne - wyjaśnił ekspert Polskiej Akademii Nauk. 

Zgodnie z tajnym protokołem paktu o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

Posłuchaj
23:01 prof,. marek kornat.mp3 Prof. Marek Kornat o modus operandi władz i służb rosyjskich 83 lata temu ("Temat dnia / Gość PR24") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Marek Kornat (sowietolog, PAN)

Data emisji: 23.08.2022

Godzina: 13.06

PR24/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także