more_horiz

ZNP planuje protest. Wiceszef MEiN: we wrześniu będą podwyżki dla nauczycieli, w styczniu - kolejne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 14:44
- Już mieliśmy podwyżki, a te planowane od września wynoszą 20 proc. Od 1 stycznia natomiast planowane są kolejne - na poziomie przewidzianym dla sfery budżetowej. Jeśli ktoś mówi, że ministerstwo nie rozumie sytuacji środowiska nauczycielskiego, to jest w błędzie - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. 
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

Jak poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, 1 września ma się rozpocząć akcja protestacyjna nauczycieli. Według szefa związku ma mieć ona charakter "informacyjno-propagandowy"

- Sama nazwa pokazuje w jaki sposób to zostało przygotowane. Ma to być akcja propagandowo-informacyjna. A więc najpierw propaganda, potem informacja. To jest recepta prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego na to, z czym mamy do czynienia w polskim systemie edukacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki. 

- To tak, jakby nauczyciele musieli pójść 1 września do pracy tylko po to, aby uzyskać informacje, a najpierw poddać się działaniu propagandowemu ze strony ZNP - zaznaczył wiceszef MEiN. 

Jak dodał, "w przeciwieństwie do ZNP, Ministerstwo Edukacji i Nauki jest instytucją, która stale i każdego dnia pochyla się nad kwestiami dotyczącymi funkcjonowania zarówno edukacji na poziomie podstawowym czy też średnim, ale również w bezpośrednim powiązaniu ze szkolnictwem wyższym".

- Dlatego z pewnym zdziwieniem zauważyliśmy, że w dzisiejszych wypowiedziach szefa związków zawodowych nie ma mowy o propozycjach, które zostały złożone prawie 2 lata temu przez resort edukacji i nauki i co więcej - zostały potwierdzone gwarancjami ze strony premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział gość PR24.

- Już mieliśmy podwyżki, a te planowane od września wynoszą 20 proc. Od 1 stycznia natomiast planowane są kolejne - na poziomie przewidzianym dla sfery budżetowej. Jeśli ktoś mówi, że ministerstwo nie rozumie sytuacji środowiska nauczycielskiego, to jest w błędzie - podsumował Włodzimierz Bernacki. 

Czytaj także:

 Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:20 PR24 2022_08_24-14-07-32.mp3 prof. Włodzimierz Bernacki o proteście ZNP (Temat dnia) 

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Antoni Opaliński 
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 14.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także