more_horiz

Sytuacja na polskiej scenie politycznej. Dr Rydliński: dla wyników wyborów kluczowa będzie zima

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 12:07
- Cała UE będzie borykać się z dostawami energii. Ta sytuacja wpłynie na to, kto wygra wybory i kto je przegra - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.

Według sondażu United Surveys przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, gdyby wybory odbywały się dziś, na PiS zagłosowałoby 32 proc. wyborców, a na KO - 25 proc. 13,3 proc. respondentów zadeklarowało oddanie głosu na Polskę 2050 Szymona Hołowni. 10,6 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. 8,1 ankietowanych twierdzi, że głos odda na Lewicę. 5,6 proc. chce oddać głos na Konfederację, a 5,3 proc. na PSL-Koalicję Polską. Do Sejmu nie weszliby politycy ugrupowania Kukiz'15.

Zima ważna dla wyników wyborów

Dr Bartosz Rydliński uważa, że sytuacja, z jaką będziemy mieli do czynienia podczas najbliższej zimy, zdecyduje o wynikach wyborów. Zdaniem politologa decydujące będą wyniki mniejszych partii. - Dla wyników najbliższych wyborów kluczowa będzie zima. Cała UE będzie borykać się z dostawami energii. Ta sytuacja wpłynie na to, kto wygra wybory i kto je przegra. Lewica będzie formacją, która zdobędzie 3. albo 4. pozycję. Te dalsze miejsca zdecydują o tym, kto będzie rządził - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do sytuacji partii opozycyjnych. Jego zdaniem, partie powinny już teraz rozpocząć negocjacje ws. ewentualnego wspólnego tworzenia rządu. - Jeżeli chodzi o partie opozycyjne, to wszystko wskazuje na to, że będzie rządzić koalicja złożona z trzech lub czterech partii. Będzie to bardzo problematyczne - powiedział.

- Kwestia aborcji pokazuje, że trudno będzie się porozumieć partiom opozycyjnym. Nowy rząd nie będzie mógł odejść od tego tematu - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
07:47 PR24 2022_09_08-11-22-02.mp3 dr Bartosz Rydliński o najbliższych wyborach (Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW)
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 11.22

dz

Zobacz także

Zobacz także