more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej. Grzegorz Rdzanek: władze rosyjskie przyjęły to z pewnym niepokojem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 14:33
- Z pewnego rodzaju niepokojem i zaskoczeniem władze rosyjskie przyjęły pierwszy, pozytywnie zakończony etap realizacji tego istotnego przedsięwzięcia - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Rdzanek, ekspert ds. bezpieczeństwa z Fundacji Pułaskiego.
Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Planowane jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu
Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Planowane jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portuFoto: Krzysztof Kossowski / Polskie Radio

Na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii mogą wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Władze Kaliningradu obawiają się, że otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest zagrożeniem z punktu widzenia ekologii - wynika z wypowiedzi rzecznika gubernatora obwodu kaliningradzkiego Dmitrija Łyskowa dla rosyjskiej agencji prasowej Ria Nowosti.

- W moim przekonaniu dla Federacji Rosyjskiej ta inwestycja i ten projekt - bo tak naprawdę mówimy przecież o długofalowym projekcie uczynienia z Elbląga bardzo ważnego portu w basenie Morza Bałtyckiego - nie są czymś, co skłaniałoby przywódców tego państwa, decydentów, wojskowych i strategów do jakiejś nadmiernej radości - powiedział Grzegorz Rdzanek. 

Z pewnego rodzaju niepokojem i zaskoczeniem władze rosyjskie przyjęły pierwszy, pozytywnie zakończony etap realizacji tego istotnego przedsięwzięcia - zaznaczył ekspert.

Jak podkreślił, drugi etap projektu powinien polegać na "stworzeniu odpowiednich warunków, jeśli chodzi o szlak wodny prowadzący do Elbląga". Chodzi o pogłębienie szlaku morskiego. - Trzeci ważny etap to stopniowe inwestycje rozwijające port w Elblągu, dające mu większe możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie jednostek zarówno cywilnych, jak i wojskowych - dodał gość PR24.  

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:05 PR24 2022_09_24-13-33-02.mp3 Grzegorz Rdzanek o przekopie Mierzei Wiślanej (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Grzegorz Rdzanek (ekspert ds. bezpieczeństwa, Fundacja Pułaskiego)

Data emisji: 24.09.2022

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz więcej na temat: Przekop Mierzei Wiślanej Rosja

Zobacz także

Zobacz także