more_horiz

Dr Kardaś o wyciekach gazu z NS2: to może być pretekst do zwiększenia obecności wojsk rosyjskich na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:38
- Już podczas budowy gazociągu dochodziło do jakichś sygnałów, że nie do końca zapewnione jest bezpieczeństwo tej inwestycji. Interpretowane to było czasami jako forma budowania pewnego uzasadnienia np. do zwiększania obecności wojskowej rosyjskiej w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Dr Szymon Kardaś ocenił, że wycieki gazu z Nord Stream mogą być dla Rosji pretekstem
Dr Szymon Kardaś ocenił, że wycieki gazu z Nord Stream mogą być dla Rosji pretekstemFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

- Nie można wykluczyć sabotażu - tymi słowami premier Danii Mette Frederiksen skomentowała informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. W związku z tym incydentem Duńska Agencja Energii podwyższyła poziom zagrożenia dla obiektów infrastruktury energetycznej do stopnia pomarańczowego - drugiego najwyższego w pięciostopniowej skali.

Plany Rosji

Dr Szymon Kardaś powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że w przypadku awarii na Bałtyku trzeba na obecnym etapie rozpatrywać dwa główne scenariusze. - Pierwszym jest to, że Rosjanie bardzo chcieli popsuć święto związane z inauguracją z Baltic Pipe. Robili takie rzeczy w przeszłości. Jeżeli jakiś kraj z naszego regionu, podejmuje swoje działania i robi coś nie po myśli Moskwy, to oni robią symboliczny gest, który ma to popsuć - powiedział.

- Drugim scenariuszem może być otwarcie dodatkowego frontu w konfrontacji Rosji z Zachodem. W oświadczeniu Kreml nie wyklucza działań dywersyjnych w tej sprawie. Oznacza to, że na dywersję trzeba odpowiedzieć. Brzmi to bardziej niepokojąco i nie można wykluczać, że Rosjanie mają większy plan polityczny na to jak te awarie rozegrać czy wykorzystać do innych działań jak np. zwiększenia obecności na Bałtyku - zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że niepokojące działania związane z Nord Stream 2 były widoczne już wcześniej. - Już podczas budowy gazociągu dochodziło do jakichś sygnałów, że nie do końca zapewnione jest bezpieczeństwo tej inwestycji. Interpretowane to było czasami jako forma budowania pewnego uzasadnienia np. do zwiększania obecności wojskowej rosyjskiej w przyszłości - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2022_09_27-15-06-54.mp3 Dr Szymon Kardaś m.in. o wycieku gazu z Nord Stream 2 (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 15.06

dz

Zobacz także

Zobacz także