more_horiz

"Dali z siebie wszystko". Jan Józef Kasprzyk o bohaterach komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:00
- Komiks opowiada o ludziach, którzy byli niezwykle odważni i heroiczni, a jako cywile bardzo poważnie podchodzili do tego, czym jest służba wspólnocie - narodowi i państwu. Nie pozostawili swoich mikrofonów, nie ewakuowali się, zostali do końca, by być z tymi, dla których Polskie Radio było we wrześniu 1939 roku jedynym źródłem wiedzy i narzędziem krzepiącym ducha - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Jan Jozef Kasprzyk
Jan Józef KasprzykFoto: PR24/AK

Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana było miejscem prezentacji wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia. 

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przypomina też o zagadkowych wydarzeniach związanych z ukryciem części zbiorów płyt, które wyniesiono z budynku Radia. Jedna z trzech części zbioru cały czas jest poszukiwana.

Czytaj także:

 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że komiks przygotowany przez IPN i Polskie Radio jest bardzo dobrą formą opowieści o historii, adresowaną do młodego pokolenia. - Komiks ze wspaniałą kreską Macieja Czaplickiego opowiada o dziejach pracowników Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku - ludzi, którzy nie byli żołnierzami. Nie opuścili swoich stanowisk, zagrzewali do walki, podawali wojenne komunikaty, organizowali również wydarzenia muzyczne, które miały krzepić ducha, np. wielki koncert chopinowski, który odbył się na antenie Polskiego Radia 23 września 1939 roku. Komiks opowiada o ludziach, którzy byli niezwykle odważni i heroiczni, a jako cywile bardzo poważnie podchodzili do tego, czym jest służba wspólnocie - narodowi i państwu. Nie pozostawili swoich mikrofonów, nie ewakuowali się, zostali do końca, by być z tymi, dla których Polskie Radio było we wrześniu 1939 roku jedynym źródłem wiedzy i narzędziem krzepiącym ducha - powiedział Jan Józef Kasprzyk. 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych tłumaczył, że Polskie Radio scalało ludzi. - Często słyszę od kombatantów, jak wielka była rola Polskiego Radia w kształtowaniu najwspanialszego w dziejach RP pokolenia - pokolenia II RP i wolnej Polski. Ci ludzie poznali smak wolności, a ich rodzice o tę wolność walczyli. Niepodległość była dla nich najcenniejszym darem, jaki jest dawany ludziom, narodom i państwom. W godzinie próby, gdy przyszła okupacja niemiecka i sowiecka, nie zadawali pytań. Dali z siebie wszystko, aby niepodległość znów stała się realnością - mówił Kasprzyk. 


Posłuchaj
21:35 PR24 2022_09_30-11-08-44.mp3 Jan Józef Kasprzyk gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24)

  

Premiera komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"

Publikacja stanowi połączenie upamiętnienia postaw radiowców z prowadzonymi poszukiwaniami nagrań, stanowiących niezwykły fragment polskiego dziedzictwa narodowego. 6 maja 2022 roku w siedzibie Polskiego Radia odbyła się premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku", zawierającego 93 spośród ok. 200 nagrań sprzed 83 lat. Rozpoczęto też wspieraną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję poszukiwań zaginionej części dźwięków - "Gdzie jest czarny neseser?".

Działania Polskiego Radia wpisują się też w akcję #bezprzedawNIEnia - kampanię informacyjną poświęconą stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Józef Kasprzyk

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 11.09

PR24/tj/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także