more_horiz

"Zobaczyliśmy tchórza". Konsul honorowy Odessy o Putinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 20:30
- Władimir Putin został zaciągnięty do kąta i nie wie, co ma robić. Stworzył katastroficzną dla siebie sytuację i szuka jakiegokolwiek wyjścia - mówił w Polskim Radiu 24 Borys Tynka. Konsul honorowy Odessy skomentował m.in. aneksję przez Rosję części terytoriów Ukrainy.
Moskwa, wiec poparcia dla Putina zorganizowany po aneksji części terytoriów Ukrainy
Moskwa, wiec poparcia dla Putina zorganizowany po aneksji części terytoriów UkrainyFoto: PAP/EPA

Władimir Putin wydał w czwartek dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zobaczyliśmy tchórza. - Polityka, który został zaciągnięty do kąta i nie wie, co ma robić. Putin stworzył katastroficzną dla siebie sytuację i szuka jakiegokolwiek wyjścia - powiedział Borys Tynka. 

Czytaj także:

Konsul honorowy Odessy przyznał, że rozmawiał na ten temat z jednym z rosyjskich opozycjonistów. - Według niego Putin znalazł się w sytuacji człowieka w jamie, który nadal ją pogłębia. W Rosji przeprowadzono mobilizację, wojna nie jest już tylko dla ochotników, dotyczy wszystkich Rosjan, aż po Władywostok. Putin będzie szukał wyjścia z tej sytuacji, ale ono nie istnieje - stwierdził Tynka.

Dodał, że referenda przeprowadzone na ukraińskich ziemiach były farsą. - Nie obawiam się, że zostaną tam sprowadzeni rdzenni Rosjanie. Za kilka miesięcy te ziemie będą wyzwolone. Natomiast Ukraińcy są zmuszani do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa. Wielu zostało na siłę wywiezionych do Rosji, w tym dzieci. Ludzie znikają, nie wiadomo co się z nimi dzieje. Dlatego wielu stara się nie wychodzić z domów, ewentualnie tylko po podstawowe zakupy - tłumaczył konsul honorowy Odessy.

Posłuchaj
21:57 PR24 2022_10_01-18-06-03.mp3 Borys Tynka gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Decyzję Władimira Putina o aneksji części terytorium Ukrainy potępił niemal cały świat, w tym Polska. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka 

Gość: Borys Tynka (konsul honorowy Odessy)

Data emisji: 1.10.2022

Godzina: 18.06

Zobacz także

Zobacz także