more_horiz

Reparacje od Niemiec. Gursztyn: w tej sprawie powinna naciskać cała polska klasa polityczna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 14:07
- Nacisk strony polskiej powinien być systematyczny i prowadzony nie tylko przez jedną opcję polityczną, ale przez całą klasę polityczną, a także media i autorytety pozapolityczne. Wtedy pojawią się jakieś skutki - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gursztyn, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Reparacje od Niemiec. Gursztyn: nacisk strony polskiej powinien być prowadzony przez całą klasę polityczną
Reparacje od Niemiec. Gursztyn: nacisk strony polskiej powinien być prowadzony przez całą klasę politycznąFoto: PR24

We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem dyskusji była sprawa reparacji od Niemiec. - Kwestia ta, z punktu widzenia rządu federalnego, jest kwestią zamkniętą - powiedziała Annalena Baerbock.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 historyk i dziennikarz Piotr Gursztyn, "my wszyscy - media, politycy i opinia publiczna - jesteśmy winni wytworzenia takiego stanu rzeczy, że wszystko ma się dziać szybko, bo jak nie, to będzie katastrofa i sprawa się nie powiedzie".

- Natomiast kiedy weźmiemy jakąkolwiek monografię historyczną, która opisuje jakiś proces - na przykład odszkodowania, które Izrael zaczął dostawać od lat 50. od RFN - to zauważymy, że ten proces też trwał wiele lat. Takie rzeczy po prostu trwają długo - wskazał. Gość audycji dodał też, że możliwe jest, że "sprawa ta po prostu skończy się tak, że polskie wnioski zostaną odrzucone, a nasze społeczeństwo się z tym pogodzi".

Nacisk strony polskiej ws. reparacji

Ponadto ekspert zwrócił uwagę, że reakcja niemieckiego MSZ na polską notę dot. reparacji jest tylko jedną z wielu, które pojawiły się w tym kraju. - W każdym demokratycznym państwie ogromną rolę odgrywa opinia publiczna. I w Niemczech już widać, że w mediach pojawiają się głosy, by potraktować Polaków poważnie, nie lekceważyć ich oraz że to Niemcy są winne i że trzeba zacząć rozmawiać. To są głosy także naukowców i historyków, którzy się zajmują tym tematem - zauważył, dodając, że to pokazuje, że za naszą zachodnią granicą "są ludzie otwarci na tę debatę i że być może po prostu potrzeba na nią czasu".

- Nacisk strony polskiej powinien być systematyczny i prowadzony nie tylko przez jedną opcję polityczną, ale przez całą klasę polityczną, a także media i autorytety pozapolityczne. Wtedy pojawią się jakieś skutki - podkreślił Piotr Gursztyn.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:32 PR24_mp3 2022_10_05-13-07-27.mp3 Piotr Gursztyn o kwestii reparacji wojennych od Niemiec ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Piotr Gursztyn (historyk, dziennikarz)

Data emisji: 5.10.2022 r.

Godzina: 13.09

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także