more_horiz

Reparacje wojenne. Jan Bogatko: Niemcy nie chcą, by ktokolwiek zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:00
- Niemieckie media i politycy występują zgodnym chórem - mają na uwadze interes swojego kraju i nie chcą, żeby ktokolwiek uszczuplał ich kasę, wpływy, a także zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie, do którego są w końcu przyzwyczajeni - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych.
Reparacje wojenne. Bogatko: Niemcy nie chcą, by ktokolwiek zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie
Reparacje wojenne. Bogatko: Niemcy nie chcą, by ktokolwiek zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomieFoto: Shutterstock/Everett Collection

Nie ustają echa spotkania szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem ws. reparacji od Niemiec. Korespondent polskich mediów w RFN Jan Bogatko opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jakie nastroje wobec tej kwestii można aktualnie zaobserwować u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wskazał, "najistotniejsze dla tamtejszych mediów było to, że to właśnie w Dniu Jedności Niemiec szef polskiego MSZ podpisał notę z żądaniami reparacji". - Odebrano to jako policzek - "my tu świętujemy, a wymaga się od nas pieniędzy" - powiedział.

Polski rachunek za straty wojenne

Dodał też, że w mediach pojawiały się informacje o tym, że to "polscy nacjonaliści żądają odszkodowań". - Oczywiście nic się nie wspomina o opozycji. Tak jak gdyby to był odrębny temat i jak gdyby uzgodniono jakieś inne ustalenia w kwestii udziału opozycji w żądaniu reparacji - skomentował.

Dziennikarz zaznaczył ponadto, że "zdaniem Niemców reparacje są nie do zapłacenia". Dodał, że oczekiwana przez Polskę kwota jest o wiele wyższa niż wynosi dochód narodowy Niemiec w skali rocznej. - Rachunek od naszego kraju obejmowałby odszkodowania, które byłyby płacone latami. Oczywiście przy okazji w Niemczech nie wspomniano o tym, że odszkodowania reparacyjne za I wojnę światową, które przysługiwały Francji, też były w taki sposób wynegocjowane - zauważył.

- To zrozumiałe, że jeżeli człowiek siada do pokera, gra bardzo wysoko i wystawia kwity bez pokrycia, to kiedyś ktoś zapuka do drzwi i poprosi, żeby za to wszystko zapłacić - ocenił.

Niemcy wobec reparacji

Jan Bogatko powiedział również, że "niemieckie media zgodnie przyznają, że zniszczenia wojenne w Polsce były wielkie". - Na przykład największa niemiecka gazeta "Bild" zamieściła zdjęcie Warszawy z 1944 r., na którym była absolutna kupa gruzów. Niemcy sobie w większości tego nie wyobrażali. To właśnie za to jest wystawiany rachunek, którego nie chcą płacić - wskazał.

Korespondent zaznaczył także, że "niemieckie media i politycy występują zgodnym chórem - mają na uwadze interes swojego kraju i nie chcą, żeby ktokolwiek - zwłaszcza w sytuacji, w której drożeje gaz i będzie zimniej w mieszkaniach - uszczuplał ich kasę, wpływy, a także zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie, do którego są w końcu przyzwyczajeni".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:37 PR24_mp3 2022_10_05-15-08-34.mp3 Jan Bogatko o kwestii reparacji wojennych od Niemiec ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Bogatko (korespondent polskich mediów w Niemczech, Radio Wnet)

Data emisji: 5.10.2022 r.

Godzina: 15.06

ng/ kor

Zobacz także

Zobacz także