more_horiz

Podsumowanie szczytu UE. Dr Małgorzata Bonikowska o ustaleniach unijnych przywódców

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 13:25
W czwartek i piątek w Brukseli miał miejsce szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym obradowano m.in. o sankcjach wobec Rosji oraz kryzysie energetycznym. W Polskim Radiu 24 szczyt podsumowywali eksperci. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych wskazywała na najważniejsze ustalenia Rady Europejskiej i ich wpływ m.in. na walkę z kryzysem energetycznym.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

W Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Unijni przywódcy przeprowadzili dyskusję m.in. na temat możliwości rozszerzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi w związku z wojną na Ukrainie. Po ponad 10-godzinnym maratonie negocjacyjnym prezydenci i premierzy 27 państw Unii osiągnęli porozumienie w sprawie walki z kryzysem energetycznym.

Przyjęte rozwiązania wzywają Komisję Europejską oraz ministrów do spraw energii do stworzenia między innymi mechanizmów limitu na ceny gazu, dobrowolnych, wspólnych zakupów surowca oraz nowego indeksu cenowego, który miałby stanowić uzupełnienie holenderskiego rynku TTF. Notowania błękitnego paliwa w holenderskim hubie są punktem odniesienia dla hurtowych cen gazu w całej Europie.

Co ustalono na szczycie UE?

W Polskim Radiu 24 ustalenia szczytu Unii Europejskiej podsumowywała dr Małgorzata Bonikowska, ekspert ds. międzynarodowych i prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gość audycji mówiła o decyzjach przywódców UE dotyczących zamrożenia cen gazu na pewnym pułapie, co oznacza ingerencję na rynku gazu, mającą przeciwdziałać wykorzystywaniu sytuacji kryzysowej przez producentów i dystrybutorów surowca.

Dr Małgorzata Bonikowska mówiła także o wspólnych zakupach gazu, które jeszcze niedawno za głównego przeciwnika miały w UE przede wszystkim Niemcy, teraz jednak to się zmienia. Równocześnie zwróciła uwagę na to, że w solidarność europejską wciąż uderzają Węgry.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:23 PR24_mp3 2022_10_22-11-33-24_Bonikowska.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska podsumowała szczyt UE ws. kryzysu energetycznego i sankcji wobec Rosji ("Temat dnia / Gość PR24")

kryzysie energetycznym w Europie i w Polsce mówił także dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

Posłuchaj
08:09 PR24_mp3 2022_10_22-11-49-48_Piekarz.mp3 Dr Dawid Piekarz o kryzysie energetycznym w Polsce i w Europie ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica)
Data emisji: 22.10.2022
Godzina emisji: 11.33

IAR/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także