more_horiz

Kohut: Rosja notuje kolejne straty, więc mogłaby wziąć pod uwagę jakiegoś rodzaju rozmowy pokojowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 13:02
- Rosja mogłaby wziąć pod uwagę jakiegoś rodzaju rozmowy pokojowe. Trudno tu jednak sądzić, by chodziło o rzeczywisty pokój, ponieważ ten wydaje się zupełnie niemożliwy w sytuacji, w której Moskwa dokonała aneksji części Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (KJ, OSW).
Andrzej Kohut: można powiedzieć, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której Rosja od dobrych kilku tygodni, czy nawet już miesiąca, źle sobie na Ukrainie radzi.
Andrzej Kohut: można powiedzieć, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której Rosja od dobrych kilku tygodni, czy nawet już miesiąca, źle sobie na Ukrainie radzi.Foto: PAP/Mykola Kalyeniak

Przywódcy państw grupy G20 spotkali się na indonezyjskiej wyspie Bali. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim rywalizacji USA-Chiny, wojny na Ukrainie i zmian klimatu. Prezydent Ukrainy występując w formie online podczas szczytu, zaznaczył, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy. Wołodymyr Zełenski przedstawił plan "ukraińskiej formuły pokoju" i propozycje rozwiązań, które mają go gwarantować.

"Ukraińska formuła pokoju"

Wśród nich szef ukraińskiego państwa wymienił: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe, energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizację Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz światowego porządku, wycofanie rosyjskich wojsk i zakończenie działań bojowych, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny. 

Do przemówienia przywódcy Ukrainy odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kohut. Jak ocenił, "można powiedzieć, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której Rosja od dobrych kilku tygodni, czy nawet już miesiąca, źle sobie na Ukrainie radzi". - Notuje kolejne straty, które bolą nie tylko wizerunkowo, ale pokazują także pewną bezradność armii rosyjskiej, jeśli chodzi o możliwości podjęcia jakiejś skutecznej kontrofensywy - wskazał.

"Trudno sądzić, by chodziło o rzeczywisty pokój"

Dodał, że "zapewne stąd te sygnały płynące raz po raz z różnych instancji rosyjskich, sugerujące, że Rosja mogłaby wziąć pod uwagę jakiegoś rodzaju rozmowy pokojowe". - Trudno tu jednak sądzić by chodziło o rzeczywisty pokój, ten wydaje się zupełnie niemożliwy w sytuacji, w której Rosja dokonała aneksji części Ukrainy - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:03 Kohut.mp3 Andrzej Kohut: Rosja notuje kolejne straty, więc mogłaby wziąć pod uwagę jakiegoś rodzaju rozmowy pokojowe (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Kohut, amerykanista (KJ, OSW)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina: 11.33

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także