more_horiz

Jan Parys: propozycja Niemiec ws. baterii Patriot okazała się prowokacją

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 12:14
- Celem publicznej oferty Niemiec ws. baterii Patriot jest naprawa wizerunku moralnego Niemiec i podzielenie polskich elit. To drugie się udało. Bierze w tym udział część polskiej opozycji. Jest głęboko naiwna, nie dostrzega kontekstu i uwarunkowań, ukrytych celów. Oferta wygląda na militarną, ale jest głęboko polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej Jan Parys.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Jednak minister obrony Niemiec oświadczyła, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Niemcy minimalistycznie pomagają Ukrainie. - To wynik głębokiego rozłamu w elicie politycznej Niemiec, jej część jest prorosyjska. Natomiast oferta wobec Polski musi być rozpatrywana w kontekście wcześniejszych wydarzeń, jak to, że we wrześniu strona polska wystąpiła ws. reparacji za II wojnę światową. Rzeczą niesłychaną jest, że niemiecka oferta jest publiczna. Propozycji militarnych nie składa się publicznie. Należy je dyskretnie negocjować i dopiero na końcu informować opinię publiczną. Niemcy dają dowód braku profesjonalizmu lub mają cele polityczne związane z ofertą. Chodzi o pokazanie opinii publicznej, że są czyści moralnie, że nasze roszczenia wobec Niemiec związane z II wojną światową są bezzasadne, bo oni są teraz gotowi nas bronić - powiedział Jan Parys. 

Dodał, że oferta miała też spowodować rozłam w polskiej opinii publicznej. - Część emerytowanych generałów, polityków i publicystów zaczęło jej histerycznie bronić. Lekceważono przy tym stanowisko polskiego rządu. Publiczna oferta okazała się prowokacją, której celem jest naprawa wizerunku moralnego Niemiec i podzielenie polskich elit. To drugie się udało. Bierze w tym udział część polskiej opozycji. Jest głęboko naiwna, nie dostrzega kontekstu i uwarunkowań, ukrytych celów. Oferta wygląda na militarną, ale jest głęboko polityczna - stwierdził były szef MON. 

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała go jako podstawę programu obrony powietrznej Wisła w kwietniu 2015 roku. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.


Posłuchaj
16:06 PR24 2022_11_25-11-11-38.mp3 Jan Parys gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Niemcy dysponowały 36 bateriami Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Obecnie siły niemieckie posiadają 12 baterii, z których dwie stacjonują na Słowacji. 

Więcej w nagraniu.
***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: Jan Parys (były minister obrony narodowej)

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 11.09

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także