more_horiz

Co odmieni losy wojny na Ukrainie? Ekspertka o decydującym wpływie sektora energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:30
- Rosja zdaje sobie sprawę, że front militarny nie wygada tak, jak powinien. Stara się dokonać pewnego rodzaju zamrożenia konfliktu oraz skłonić władze ukraińskie do tego, by zaprzestały działań, póki konflikt jest jeszcze wygodny dla Rosji i można przedstawić go społeczeństwu jako sukces - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 ekspertka ds. Ukrainy Paulina Lang.
Energetyka rozstrzygnie losy wojny na Ukrainie?
Energetyka rozstrzygnie losy wojny na Ukrainie?Foto: Minchenko Hennadii/Ukrinform/ABACA / Abaca Press / Forum

Ekspertka ds. Ukrainy Paulina Lang, która była gościem Polskiego Radia 24, jest autorką tekstu pt. "Ukraińscy »Wojownicy Światła« na energetycznym froncie. Gdzie tak naprawdę rozstrzygnie się wojna?", w którym oceniła, że "ok. 40% ukraińskiego systemu elektroenergetycznego jest uszkodzone, a możliwość jego szybkiej odbudowy w dużej mierze zależy od dostaw części zamiennych z Europy". "Napięta pozostaje sytuacja wokół tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy. (..) To w sektorze energetycznym mogą rozstrzygnąć się losy tej wojny" - ostrzegła.

Jak wyjaśniła, "Wojownicy Światła" to pracownicy ukraińskiego sektora energetycznego. Dodała, że tytuł jej artykułu został zainspirowany tekstem piosenki "Wojny światła" zespołu Liapis Trubieckoj. Utwór ten był też hymnem Majdanu. - Liapis Trubieckoj to białoruski zespół, który śpiewał po rosyjsku. Teraz nagrał piosenkę po ukraińsku, żeby iść z duchem czasu - wyjaśniła, zaznaczając zarazem, że ta piosenka była hymnem rewolucji godności, która rozpoczęła konflikt między Moskwą a Kijowem.

Energetyka rozstrzygnie losy wojny na Ukrainie

- Ten konflikt przez kilka ostatnich lat był zamrożony. 24 lutego doszło do nowej, znacznie bardziej brutalnej agresji i ten spór obecnie nie przebiega po myśli Rosji - powiedziała, wyjaśniając, że w ostatnich miesiącach Rosja zaznaje porażek na froncie militarnym. Przypomniała, że Ukrainie prawie w całości udało się odzyskać tereny wchodzące w skład obwodu charkowskiego, a bardzo dużym sukcesem okazała się też kontrofensywa na południu kraju.

- W tej sytuacji Rosja zdaje sobie sprawę, że ten front militarny nie wygada tak, jak powinien. Stara się dokonać pewnego rodzaju zamrożenia konfliktu oraz skłonić władze ukraińskie do tego, by zaprzestały działań militarnych, póki konflikt jest jeszcze wygodny dla rosyjskich władz i można przedstawić go społeczeństwu jako pewnego rodzaju sukces - skomentowała ekspertka.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:53 PR24_mp3 2022_11_27-10-32-30.mp3 Paulina Lang o wpływie sytuacji energetycznej na Ukrainie na losy wojny ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja"Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Paulina Lang (ekspertka ds. Ukrainy)

Data emisji: 27.11.2022 r.

Godzina: 10:33

ng//klubjagiellonski.pl

Zobacz także

Zobacz także