more_horiz

"Odgrywają ważną rolę w kontekście bezpieczeństwa narodowego". Przewodniczący KRRiT o mediach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:18
- Media publiczne mają także rolę, w kontekście bezpieczeństwa narodowego, ostrzegania przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. Mało się o tym mówi, ale to jest niezwykle istotna sprawa - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT.
Maciej Świrski
Maciej Świrski Foto: PR24/RB

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem projektu budżetu na 2023 r. z poprawkami. Wśród nich znalazły się m.in. wnioski dotyczące zwiększenie do 2,7 mld zł środków dla publicznej telewizji i radia, zmniejszenia kwoty tzw. janosikowego czy przesunięcia niektórych wydatków w ramach rezerw celowych. 

"Rola kulturotwórcza"

Na antenie Polskiego Radia 24 o roli mediów publicznych mówił przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski. Jak wskazał, "najważniejszą rolą mediów publicznych, z punktu widzenia trwałość Rzeczpospolitej i kontynuowania tego biegu przez pokolenia, jest kulturotwórczość". - Najważniejsze jest to, że media publiczne mają rolę kulturotwórczą, w przeciwieństwie do mediów komercyjnych, chociaż te także mają swoje zasługi w tej mierze, jednak nie w takim zakresie jak Telewizja Publiczna czy Polskie Radio - powiedział Maciej Świrski.

- Rola kulturotwórcza polega na tym, że finansowe z abonamentu czy rekompensat te dwie instytucje robią to, czego nie mogą zrobić media komercyjne, bo im się po prostu to nie opłaca - ocenił. - Są takie dziedziny kultury czy działalności człowieka, które nie mogą być obliczane według miernika zysku czy zasady opłacalności - wyjaśnił.

Bezpieczeństwo narodowe

Zaznaczył jednak, że "media publiczne mają także rolę, w kontekście bezpieczeństwa narodowego, ostrzegania przed rozmaitymi niebezpieczeństwami". - Mało się o tym mówi, ale to jest niezwykle istotna sprawa - wskazał.

- W przypadku jakiegoś ataku czy jakiegoś wydarzenia, które niesie za sobą zagrożenie dla obywateli, musi być wiarygodne źródło, które nie ulega emocjom i chęci zarobienia na sensacji, tylko przekazuje wiarygodne informacje państwowe instytucji państwowych, które zajmują się danym problemem - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:54 Świrski.mp3 Maciej Świrski: media publiczne odgrywają rolę w kontekście bezpieczeństwa narodowego (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT

Data emisji: 2.12.2022

Godzina: 14.33


jb

Zobacz także

Zobacz także