more_horiz

Afera korupcyjna w PE. Prof. Grosse: mogą być w nią wplątani również przedstawiciele innych instytucji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 16:45
- To jedna z wielu spraw, która dotyczy funkcjonowania instytucji unijnych, a w szczególności Parlamentu Europejskiego. Jednak w tę konkretną aferę mogą być wplątani również przedstawiciele innych instytucji. Jest to pewien wstrząs - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Afera korupcyjna w PE. Komentarz prof. Tomasza Grzegorza Grosse
Afera korupcyjna w PE. Komentarz prof. Tomasza Grzegorza GrosseFoto: Polskie Radio 24

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji. Lokalne media poinformowały, że w domu greckiej polityk funkcjonariusze znaleźli worki z pieniędzmi, o wartości w sumie 150 tysięcy euro. Z tego powodu wiceprzewodnicząca PE utraciła swój immunitet.

Do tej sprawy odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 europeista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Jak wskazał, "jest to jedna z wielu afer, która dotyczy funkcjonowania instytucji unijnych, a w szczególności Parlamentu Europejskiego". - Jednak, jak można się domyśleć, w tę konkretną aferę mogą być wplątani również przedstawiciele innych instytucji. Jest to pewien wstrząs - zaznaczył.

Afera korupcyjna w PE

- Pytanie, czy większość w tak zwanym mainstreamie Parlamentu Europejskiego, która decyduje o większości regulacji w tej instytucji, wyciągnie jakieś wnioski i przede wszystkim wprowadzi nowe regulacje wewnętrzne, które ograniczałyby zjawisko korupcji - powiedział, wskazując na przykład na "wymuszanie na posłach tego, by ci obowiązkowo przedstawiali rejestr swoich spotkań z lobbystami, a także rejestr korzyści majątkowych, które pozyskali, pełniąc mandat eurodeputowanego".

Ekspert wskazał ponadto, że "niestety większość w Parlamencie Europejskim przynajmniej kilkukrotnie skutecznie broniła się przed wprowadzeniem takich regulacji". - Czyli one się pojawiały, była duża dyskusja, ale wcześniej lub później rozmywano te regulacje albo wręcz je odrzucano tak, żeby pozostawić eurodeputowanym maksymalną swobodę, jeśli chodzi o tego typu praktyki - skomentował gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
25:23 PR24_mp3 2022_12_14-15-33-12.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.12.2022 r.

Godzina emisji: 15.33

ng//PR24

Zobacz także

Zobacz także