more_horiz

"Liberation" ujawnia aferę na szczycie UE. Kaleta: czy przy takim zielonym stoliku nie był układany plan wobec Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 08:33
"Może te oskarżenia są bezpodstawne, oczywiście tak może być, ale trzeba sprawdzić, kto się z kim spotyka, czy te spotkania są rejestrowane i o czym się tam rozmawia" - tak o publikacji francuskiego dziennika na temat sędziów TSUE mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości (Solidarna Polska).

Już w piątek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta informował, że podczas obrad Rady UE ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych złożył wniosek o przedstawienie raportu z badania doniesień dziennika "Liberation". Chodzi o efekty dziennikarskiego śledztwa opublikowane pod koniec listopada przez francuski dziennik. Gazeta w serii artykułów napisała o handlu wpływami i innych nieuczciwych praktykach, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Sebastian Kaleta był gościem na antenie Polskiego Radia 24, gdzie wskazał, że dziennik "Liberation" "stawia tezę, iż handel wpływami ma się odbywać pomiędzy osobami nominowanymi przez Europejską Partię Ludową do piastowania różnych funkcji w UE".

Zaznaczył, że "może te oskarżenia są bezpodstawne, oczywiście tak może być, ale trzeba to sprawdzić". - Trzeba sprawdzić, kto się z kim spotyka, czy te spotkania są rejestrowane, o czym się tam rozmawia - ocenił. - Przede wszystkim sędziowie TSUE rozstrzygają z perspektywy gospodarczej najważniejsze sprawy - dodał. 

"Ulica i zagranica"

- Jeśli mamy taką sytuację, że widzimy od lat, iż Donald Tusk i PO proszą o to, żeby UE de facto żądała konkretnych zmian w Polsce, szantażowała Polskę, że jest ta taktyka "ulica i zagranica", a z drugiej strony pojawia się taka publikacja, gdzie czytamy, że TSUE może wchodzić w takie układy polityczne, to rodzą się wątpliwości, czy przypadkiem przy takim zielonym stoliku nie był układany plan wobec Polski, który jest teraz realizowany, żeby ją szantażować - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:53 PR24_mp3 2021_12_14-07-35-33.mp3 Sebastian Kaleta o TSUE: rodzą się wątpliwości, czy przypadkiem przy takim zielonym stoliku nie był układany plan wobec Polski (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 7.35

ZOBACZ TAKŻE: Pietryga o ujawnionej aferze w unijnych instytucjach

jb

Zobacz także

Zobacz także