more_horiz

Skandal z Evą Kaili. Dr hab. Sitniewski: PE zaskoczył szybką i jednomyślną reakcją

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:14
- To, co może cieszyć to błyskawiczna reakcja Parlamentu Europejskiego i co jest rzadkie, jego jednomyślność - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Sitniewski (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). 
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policjiFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Belgijscy śledczy prowadzący śledztwo ws. skandalu korupcyjnego z udziałem wiceszefowej Parlamentu Europejskiego – Evy Kaili z Grecji - mówią o włoskim wątku tzw. Katargate. Włoska prasa informuje o zatrzymaniach dwóch Włochów i opieczętowaniu biur włoskich współpracowników i asystentów w Parlamencie Europejskim. Według "La Stampy" śledztwo się rozszerza. Dochodzeniem może zostać objętych trzech następnych eurodeputowanych.

Do temat odniósł się dr hab. Piotr Sitniewski. - Myślę, że cała organizacja tego mundialu była "wysoce ryzykowna", do czego z resztą przyznają się dziś różne środowiska. Te zatrzymania to początek. (...) Szybkość reakcji - odwołanie Evy Kaili z funkcji - jest to jakiś element pozytywny - ocenił.

Gość audycji przyznał, że zastania się, czy w ogóle Parlament Europejski ma kompetencje w takim zakresie, by wpływać na organizację mundialu. - Na tyle co się orientuję są kompetencje FIFY. Śledczy powinni tam zapukać, co już jest tradycją dla tej instytucji - dodał.   

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
20:27 PR24 2022_12_17-11-06-25.mp3 Dr hab. Piotr Sitniewski o korupcji w instytucjach unijnych ("Temat dnia/Gość PR24")

  

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr hab. Piotr Sitniewski (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 11.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także