more_horiz

Macierewicz: Sikorski robił wszystko, aby uniemożliwić likwidację WSI

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 14:35
- Konflikty, jakie były wówczas między nami właśnie z tego wynikały. Sikorski robił wszystko, aby ukryć agenturę komunistyczną i nasycić nią nowe służby, które tylko nazywałyby się nowymi - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/AK

Jak podał TVN24, Tomasz L. - pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie, zatrzymany w marcu 2022 roku przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej - 16 lat wcześniej, w 2006 roku, był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Według TVN24 Tomasz L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Doniesienia TVN24 skomentował na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, który był przewodniczącym komisji likwidacyjnej ds WSI. "Nie znałem Tomasza L. Do komisji likwidacyjnej ds. WSI powołał go min. Sikorski i wtedy go poznałem, nigdy nie utrzymywałem z nim relacji" - napisał. Cenkiewicz.

"Sikorski ponosi odpowiedzialność"

Antoni Macierewicz odniósł się do tych dyskusji i przypominał, że to Radosław Sikorski odpowiadał za skład Komisji Likwidacyjnej WSI. - To on zbierał tych ludzi, on wyznaczył 15 żołnierzy WSI do komisji, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo tych służb. Radosław Sikorski robił wszystko, aby uniemożliwić likwidację WSI i zbudowanie nowych służb, chciał, aby te nowe służby wojskowe były w jak największym stopniu nadal kontrolowane przez dawny aparat komunistyczny, nie ma co od tego wątpliwości, obserwowałem to przez cały czas - zaznaczył.

Gość audycji zwracał również uwagę, że Radosław Sikorski pełniący wówczas obowiązki ministra obrony i miał dostęp do certyfikatów ABW, które bardzo jasno mówiły o działaniach wszystkich osób z Komisji Likwidacyjnej, stąd zasłanianie się przez niego niewiedzą jest chybionym argumentem. - Pan Sikorski w tej sprawie już od dawno ponosi odpowiedzialność i dlatego tak histerycznie się zachowuje - stwierdził Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
21:53 PR24 2022_12_17-13-06-59.mp3 Antoni Macierewicz o likwidacji WSI (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 13.24

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także