more_horiz

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Borys: bardzo nam zależy, żeby odblokować środki z KPO

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 15:13
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy trafią teraz do Senatu. - Zależy nam bardzo, żeby środki z KPO zostały odblokowane - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z PO-KO. Opozycja jednak już zaznacza, że w Senacie będzie chciała przywrócić zgłoszone wcześniej poprawki.    
Piotr Borys: zgłoszone przez nas poprawki dotyczące nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są zgodne z konstytucją
Piotr Borys: zgłoszone przez nas poprawki dotyczące nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są zgodne z konstytucjąFoto: PR24/DB

Za projektem noweli zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS. Przeciwko byli koalicjant PiS - Solidarna Polska - a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. 

W sejmowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia.

Zmiana przepisów o Sądzie Najwyższym ma doprowadzić do odblokowania środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa trafi teraz do Senatu. Opozycja jednak już zapowiada, że będzie chciała przywrócić wszystkie zaproponowane wcześniej poprawki.

Borys: poprawki są zgodne z konstytucją

- Nam głównie zależy na tym, żeby ta ustawa była w pełni zgodna z konstytucją. Chcemy, aby to jednak Izba Karna Sądu Najwyższego rozstrzygała wszystkie sprawy związane z kwestiami osobowymi, dyscyplinarnymi sędziów. Nie zgadzamy się z tym, co Sejm przegłosował. Naczelny Sąd Administracyjny nie jest od tego, aby badać sprawy dyscyplinarne - mówił poseł Piotr Borys.

Jak dodał: "w moim przekonaniu cała ta sprawa może być rozwiązana (...) zgodnie z konstytucją i mogłaby odblokować środki z KPO, gdyby większość zgodziła się przyjąć nasze poprawki".

Nowelizacja ustawy o SN. Co zakłada?

Ustawa przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie zajmuje się nimi Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
15:12 PR24_mp3 2023_01_13-14-15-10.mp3 Piotr Borys o przegłosowanej przez Sejm nowelizacji ustawy o SN (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Borys (PO-KO)

Data emisji: 13.01.23

Godzina: 14.15

PR24/PAP/IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także