Za projektem noweli zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS. Przeciwko byli koalicjant PiS - Solidarna Polska - a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu.
W sejmowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia.
Zmiana przepisów o Sądzie Najwyższym ma doprowadzić do odblokowania środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa trafi teraz do Senatu. Opozycja jednak już zapowiada, że będzie chciała przywrócić wszystkie zaproponowane wcześniej poprawki.
Borys: poprawki są zgodne z konstytucją
- Nam głównie zależy na tym, żeby ta ustawa była w pełni zgodna z konstytucją. Chcemy, aby to jednak Izba Karna Sądu Najwyższego rozstrzygała wszystkie sprawy związane z kwestiami osobowymi, dyscyplinarnymi sędziów. Nie zgadzamy się z tym, co Sejm przegłosował. Naczelny Sąd Administracyjny nie jest od tego, aby badać sprawy dyscyplinarne - mówił poseł Piotr Borys.
Jak dodał: "w moim przekonaniu cała ta sprawa może być rozwiązana (...) zgodnie z konstytucją i mogłaby odblokować środki z KPO, gdyby większość zgodziła się przyjąć nasze poprawki".
Nowelizacja ustawy o SN. Co zakłada?
Ustawa przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie zajmuje się nimi Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
15:12 PR24_mp3 2023_01_13-14-15-10.mp3 Piotr Borys o przegłosowanej przez Sejm nowelizacji ustawy o SN (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także:
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Piotr Borys (PO-KO)
Data emisji: 13.01.23
Godzina: 14.15
PR24/PAP/IAR
asp