more_horiz

Relacje polsko-niemieckie. Bonikowska: są kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 13:03
- Bardzo dobrze, że polski premier wziął udział w tym wydarzeniu. Bo relacje polsko-niemieckie są i będą kluczowe w ogóle dla relacji wewnątrz Unii Europejskiej, dla przyszłości tej organizacji - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. - Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie - powiedział podczas wizyty w Berlinie. Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego.

- Bardzo dobrze, że polski premier wziął udział w tym wydarzeniu. Bo relacje polsko-niemieckie są i będą kluczowe w ogóle dla relacji wewnątrz Unii Europejskiej, dla przyszłości tej organizacji. Ułożenie sobie relacji między państwami członkowskimi - przy tak dużej grupie 27 państw - to wielkie wyzwanie - podkreśliła dr Małgorzata Bonikowska.

Jak zaznaczyła, wewnętrzna sytuacja w Unii jest obecnie o tyle inna, że przywództwo niemiecko-francuskie przeżywa duży kryzys. - Polityka wschodnia Niemiec nadwyrężyła pozycję tego kraju w Europie. Jednak ciągle jest to największe ludnościowo państwo w UE i największa unijna gospodarka. Jest to też pierwszy, najważniejszy gospodarczy partner Polski - dodała ekspertka. 

Stwierdziła również, że Niemcy "mają kaca w sprawie swojej polityki wschodniej". - Dlatego to jest ten moment, kiedy Niemcy i inne kraje Europy Zachodniej są bardziej otwarte na słuchanie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski - powiedziała Małgorzata Bonikowska. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:36 PR24 2023_01_17-11-35-41.mp3 dr Małgorzata Bonikowska o relacjach polsko-niemieckich (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gośćdr Małgorzata Bonikowska (CSM)

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 13.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także