more_horiz

Niemcy blokują pomoc dla Ukrainy. Prof. Kleiber: naiwnością jest myślenie że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 20:15
- W Niemczech istnieje grupa polityków, w szczególności zwolenników Scholza, którzy z rezerwą odnoszą się do pomocy Ukrainie. Głównie ze względu na spodziewane przyszłe interesy z Rosją. Naiwnością jest jednak myślenie, że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę - mówił w Polskim Radiu 24 były prezes PAN prof. Michał Kleiber.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius zapowiedział wizytę na Ukrainie. Jak poinformował w rozmowie z "Bild am Sontag", chce odwiedzić Kijów w ciągu najbliższych czterech tygodni". Czy oznacza to przełom ws. dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę?

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Niemcy są powszechnie krytykowane za brak aktywności wobec wojny na Ukrainie, "składają deklaracje z których niewiele wynika".

- Dobrze, że Pistorius na własne oczy zobaczy tragedię, która dotknęła naród ukraiński. Nie przesądzałbym jednak, że przełoży się to na zmianę stanowiska naszych zachodnich sąsiadów ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Tym bardziej, że do wizyty ma dojść za kilka tygodni, a kwestia czołgów jest do rozwiązania na już. Faktem jest, że ostateczną decyzję podejmie kanclerz Olaf Scholz. W Niemczech istnieje grupa polityków, w szczególności zwolenników Scholza, którzy z rezerwą odnoszą się do pomocy Ukrainie. Głównie ze względu na spodziewane przyszłe interesy z Rosją. Naiwnością jest myślenie, że Scholz prowadzi po prostu fatalną politykę. Stanowi bowiem ona odbicie pewnych nastrojów w Niemczech i na zachodzie Europy - powiedział prof. Michał Kleiber.

"Awangarda pomocy dla Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że spotkał się z byłym premierem W. Brytanii Borisem Johnsonem podczas jego wizyty w Kijowie. Zełenski nazwał Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy". Media ukraińskie podały, że Johnson odwiedził Buczę i Borodziankę. Te podkijowskie miejscowości w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej stały się symbolem zbrodni na ludności cywilnej, których dopuszczali się wojskowi Rosji. - Wielka Brytania wraz z USA i Polska stanęły w awangardzie pomocy dla Ukrainy. Wizyta Johnsona na Ukrainie stanowi uwieńczenie jego działalności na rzecz Ukrainy. Przypuszczam, że obecny rząd Wielkiej Brytanii będzie kontynuował tę politykę - podsumował Kleiber. 

Posłuchaj
24:02 PR24 2023_01_22-18-33-19.mp3 Prof. Michał Kleiber gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Była to pierwsza wizyta Johnsona na Ukrainie od czasu, gdy jesienią 2022 r. odszedł ze stanowiska premiera. Stojąc na czele rządu W. Brytanii Johnson opowiedział się jednoznacznie za wsparciem Ukrainy, gdy w lutym 2022 roku Rosja zaatakowała sąsiedni kraj. Od tego czasu cieszy się na Ukrainie sporą popularnością - ulice na jego cześć nazwało kilka miast, a Kijów i Odessa mianowały go swym honorowym obywatelem.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja:  Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Michał Kleiber (były prezes PAN, red. naczelny "Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 22.01.2023

Godzina emisji: 18.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także