more_horiz

Konferencja "Czy można osądzić agresora?". Prof. Gawin: chcieliśmy połączyć środowiska prawników i historyków

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 16:40
W Berlinie odbyła się konferencja zatytułowana "Czy można osądzić agresorów?". Wydarzenie dotyczyło rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale nie sposób oderwać go od historycznej pamięci na temat II wojny światowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin, która podkreśliła, że zainteresowanie konferencją przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów.
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Magdalena GawinFoto: PR24

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego odbyła się konferencja poświęcona rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Organizatorzy stawiają pytanie: "Czy można osądzić agresorów?". Konferencji towarzyszy instalacja prezentująca relacje świadków rosyjskich zbrodni zebrane przez Centrum Lemkina.

- Pomysł na tę konferencję był taki, (...) aby połączyć dwa środowiska - prawnicze i historyczne. Bo zwykle prawnicy i historycy, nawet jeśli mówią o tych samych kwestiach, np. o agresji rosyjskiej na Ukrainę, to postrzegają ten problem inaczej, używają innych terminów i myślą w inny sposób. Moim zdaniem prawnicy nie doceniają tego waloru historii - tego, że Rosja prowadzi powtarzalne, agresywne wojny, że to wynika z jej długiej, imperialnej historii - obojętnie, czy występuje w kostiumie Związku Sowieckiego, czy jako Rosja carska, czy współczesna Rosja Putina. Natomiast jeśli chodzi o historyków, to z kolei oni nie do końca doceniają wagę prawa - mówiła prof. Magdalena Gawin w Polskim Radiu 24.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:00 PR24 2023_02_04-15-05-51_Gawin.mp3 Prof. Magdalena Gawin o konferencji "Czy można osądzić agresora?" w Berlinie ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Magdalena Gawin (dyrektor Instytutu Pileckiego)
Data emisji: 04.02.2023
Godzina emisji: 15.05

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także