more_horiz
Wiadomości

"Powinni być ścigani międzynarodowymi listami gończymi". Wnioski po konferencji w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 07:50
Rosjanie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne w Ukrainie powinni być ścigani międzynarodowymi listami gończymi - to jeden z wniosków konferencji, która odbywa się w Berlinie. Organizatorem trzydniowych debat prawników, historyków i politologów jest Instytut Pileckiego.
Organizatorzy konferencji w Instytucie Pileckiego stawiają pytanie: Czy można osądzić agresorów?
Organizatorzy konferencji w Instytucie Pileckiego stawiają pytanie: Czy można osądzić agresorów?Foto: Twitter/InstPileckiego

Uczestnicy konferencji są zgodni, że zbrodniarze wojenni powinni stanąć przed sądem. Brane są pod uwagę trzy warianty - sąd w Ukrainie, sądy krajowe wielu państw lub specjalnie powołany trybunał. Część uczestników konferencji postuluje również, aby kierownictwo polityczno - wojskowe Rosji zostało wpisane na listy osób poszukiwanych. Byłby to jeszcze jeden element presji wywieranej przez społeczność międzynarodową na osoby odpowiedzialne za inwazję na Ukrainę. Uczestnicy konferencji są też zgodni, że jak najszybciej powinien zostać ustalony międzynarodowy mechanizm ściągnięcia od Rosji reparacji wojennych na rzecz Ukrainy.

Natychmiastowa reakcja na rosyjską agresję

Centrum Dokumentowania Zbrodni Wojennych w Ukrainie im. Rafała Lemkina powstało w Instytucie Pileckiego niemal natychmiast po rosyjskiej agresji. - Kilka dni później Instytut Pileckiego był już w pierwszym ośrodku dla uchodźców, rozpoczynał zbieranie świadectw - mówił przed rozpoczęciem konferencji rzecznik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Patryk Szostak. W przeciągu kilkunastu miesięcy powstał ogromny zbiór świadectw - pisemnych, relacji wideo, zdjęć i filmów dokumentujących rosyjska agresję. Instalacja multimedialna pokazuje "tylko skrawek tych dokumentów, ale w pewien sposób podsumowuje ona tę roczną działalność" - podkreślił rzecznik.


Posłuchaj
00:36 W Berlinie kończy się konferencja o osądzeniu rosyjskich zbrodni.mp3 W Berlinie kończy się konferencja o osądzeniu rosyjskich zbrodni - Maciej Jastrzębski (IAR)

 

"Russia's War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Prosecuting and Documenting War Crimes" (Rosyjska wojna agresji przeciwko Ukrainie. Wyzwania związane ze ściganiem i dokumentowaniem zbrodni wojennych), bo tak brzmi pełna nazwa wydarzenia, to konferencja, która stawia pytania: Czy Rosja może mieć swoją Norymbergę? Czy pociąganie do odpowiedzialności politycznych liderów to akt zemsty czy koniecznej sprawiedliwości? Jak ukarać winnych agresji na Ukrainę? Czy międzynarodowy system karny uwzględnia specyfikę wojny przeciw Ukrainie i pozycję Rosji? Jak wzmocnić działania prewencyjne przeciw wojnie? Żeby udzielić odpowiedzi na te wszystkie pytania do Instytutu Pileckiego w Berlinie zaproszono ekspertów z całego świata.

Czytaj także:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także