more_horiz

Powstanie międzynarodowa platforma dyskusyjna Instytutu Pileckiego. Tekieli: to rzecz absolutnie bezcenna

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 12:31
W Berlinie trwa konferencja poświęcona osądzeniu rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. - Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna - ocenił w Polskim Radiu 24 komentator Robert Tekieli.
Nie ustaje rosyjski terror na Ukrainie
Nie ustaje rosyjski terror na UkrainieFoto: gur.gov.ua

Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówią pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni. Do udziału w niej zaproszono prawników, historyków, publicystów i polityków.

Wśród tematów poruszanych podczas tego eventu znalazły się między innymi kwestie prawa międzynarodowego. Będą tam także prezentowane dowody rosyjskich zbrodni, takie jak zeznania świadków, zdjęcia i filmy z miejsc, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw przeciwko ludzkości i pokojowi.

Jak powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, warto pamiętać, że działania podmiotów takich, jak Instytut Pileckiego oddziałują na rzeczywistość zewnętrzną. - Jest rzeczą oczywistą, że polskie państwo wydaje na to niemałe pieniądze. Narzucanie światu własnej narracji, to jest dokładnie to, co powinniśmy robić. Mówienie o trybunale norymberskim dla Rosjan to jest to, co powinniśmy narzucać - wskazał.

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Konferencja Instytutu Pileckiego

Gość audycji przekazał też, że szefowa Instytutu Pileckiego zwraca uwagę na to, że niewiedza w Niemczech na temat tego, co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie i jak wielkie są popełniane tam zbrodnie jest porażająca.

- Ta impreza jest trójnogiem - są tam Amerykanie, Niemcy i Polacy. Oczywiście Polacy to zainspirowali, ale przyjechał tam też urzędnik bardzo wysokiego szczebla Departamentu Stanu USA, pełnomocnik ds. Ukrainy - wskazał.

Jak dodał, Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. - Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna, ponieważ jesteśmy znani z tego, że potrafimy przeprowadzać akcje, ale tutaj jest potrzebna ta ciężka i powolna praca, jaką znamy z filmów - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:31 PR24_mp3 2023_02_02-11-40-13.mp3 Robert Tekieli o konferencji Intstytutu Pileckiego w Berlinie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Gość: Robert Tekieli (komentator Polskiego Radia)

Data emisji: 2.02.2023 r.

Godzina emisji: 11.40

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także