more_horiz

Szczyt w Kijowie. Jan Piekło: negocjacje akcesyjne potwierdziłyby, że tereny okupowane należą do Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 17:15
- Najważniejszy problem, to oczywiście problem wojny. (...) Natomiast z drugiej strony rozumieć należy Zełenskiego i jego pomysł. Rozpoczęcie negocjacji, to jest jakby przyznanie przez Unię Europejską, że Krym, że terytoria okupowane - że to wszystko jest Ukraina - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło.
Jan Piekło: negocjacje akcesyjne potwierdziłyby, że tereny okupowane należą do Ukrainy
Jan Piekło: negocjacje akcesyjne potwierdziłyby, że tereny okupowane należą do UkrainyFoto: President Of Ukraine Office / Zuma Press / Forum

W piątek odbył się w Kijowie szczyt Unia Europejska-Ukraina. Choć wiązane były z nim wielkie nadzieje, ostatecznie na spotkaniu przywódców UE z prezydentem Ukrainy nie padły żadne konkretne deklaracje dotyczące przybliżenia akcesji Ukrainy do UE. W Polskim Radiu 24 komentował to b. ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło.

Szczyt UE-Ukraina. Są szanse na negocjacje akcesyjne?

Gość PR24 stwierdził, że podczas szczytu i w konferencjach po szczycie nie było wielkich zaskoczeń. Jego zdaniem oczywiste było to, że Wołodymyr Zełenski będzie naciskał, aby negocjacje akcesyjne Ukrainy z Unią Europejską rozpocząć jeszcze w tym roku.

- To się spotkało z pewnym oporem i z odsunięciem tego gdzieś w daleką przyszłość, co jest klasyką w działaniu Brukseli - zauważył Jan Piekło. Gość audycji przypomniał, że - choć zapewne nikt tak błyskawicznego przyjęcia Ukrainy do UE się nie spodziewa - mamy precedens przyjęcia kraju zarówno do UE, jak i do NATO, niemal błyskawicznie. Było to NRD, kiedy doszło do zjednoczenia Niemiec.

- Najważniejszy problem, to oczywiście problem wojny. Pytanie, które się co pewien czas pojawia, to: "jak to? przecież nie możemy zacząć negocjacji z krajem, który jest w stanie wojny?". Natomiast z drugiej strony rozumieć należy Zełenskiego i jego pomysł. Rozpoczęcie negocjacji, to jest jakby przyznanie przez Unię Europejską, że Krym, że terytoria okupowane - że to wszystko jest Ukraina - wyjaśnił Piekło.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:39 PR24 2023_02_04-16-35-37_Piekło.mp3 Jan Piekło o szczycie UE-Ukraina ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Piekło (b. ambasador Polski w Kijowie)
Data emisji: 04.02.2023
Godzina emisji: 16.35

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także