more_horiz

Afera śmieciowa w Warszawie. Nisztor: Karpiński mógł robić, co chciał, dzięki Trzaskowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 15:23
- Mówimy o ogromnych pieniądzach, ogromnych kontraktach i decyzji prezydenta Warszawy, która gdyby nie została podjęta, to Ratusz kontrolowałby umowy i decydowałby, czy je zawierać, czy też nie. A tak Włodzimierz Karpiński, dzięki Rafałowi Trzaskowskiemu, mógł robić, co mu się żywnie podoba - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy "GPC" Piotr Nisztor.
Zdaniem gościa PR24, dzięki decyzji Rafała Trzaskowskiego, Włodzimierz Karpiński mógł robić, co chciał
Zdaniem gościa PR24, dzięki decyzji Rafała Trzaskowskiego, Włodzimierz Karpiński "mógł robić, co chciał"Foto: PAP/Albert Zawada/PAP/Albert Zawada

"Gazeta Polska" napisała dziś, że według jej ustaleń decyzje Rafała Trzaskowskiego miały ułatwić uruchomienie korupcyjnego procederu w warszawskim MPO

Carte blanche w MPO

Chodzi o pełnomocnictwo, jakiego Rafał Trzaskowski udzielił w lutym 2020 roku jednemu z urzędników, by ten wyraził zgodę na zawieranie przez stołeczne MPO w latach 2019-2022 kontraktów do łącznej kwoty 1,585 mld zł bez wymaganej przez statut MPO akceptacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Jak mówił Piotr Nisztor w Polskim Radiu 24, Rafał Trzaskowski, jako prezydent stolicy, "de facto zrzekł się bardzo istotnego prawa nadzorczego, dając Włodzimierzowi Karpińskiemu carte blanche na podejmowanie każdej istotnej decyzji związanej z zagospodarowaniem odpadów".

- To otworzyło drogę do procederu, który, według śledczych, miał wywołać tę wielką korupcyjną aferę w MPO. Ten proceder miał zacząć się dokładnie wtedy, gdy doszło do podpisania tej uchwały. To po tym dokumencie Włodzimierz Karpiński miał zacząć przyjmować łapówki za ustawiane kontrakty - wyjaśnił dziennikarz.

Ogromne pieniądze, ogromne kontrakty

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "gdyby nie Rafał Trzaskowski, gdyby nie ta uchwała z 4 lutego 2020, to być może nie doszłoby nigdy do tej korupcyjnej afery, która została nazwana warszawską aferą śmieciową".

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że śledczy, którzy badają warszawską aferę śmieciową, sprawdzają, czy nie doszło w tej sytuacji do przestępstwa urzędniczego, czyli badają rolę Rafała Trzaskowskiego w umożliwieniu tego, jak twierdzą, korupcyjnego procederu, którego efektem miały być zarzuty postawione Włodzimierzowi Karpińskiemu - wskazał.

- Mówimy o ogromnych pieniądzach, o ogromnych kontraktach i decyzji prezydenta Warszawy, która gdyby nie została podjęta, to Ratusz kontrolowałby te kontrakty, decydowałby o tym, czy takie kontrakty zawierać, czy też nie. A tak Włodzimierz Karpiński, dzięki Rafałowi Trzaskowskiemu, mógł robić, co mu się żywnie podoba - mówił Piotr Nisztor.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
09:23 Nisztor-Piotr--PR24_mp3 2023_03_22-13-50-39.mp3 Piotr Nisztor o aferze śmieciowej: Rafał Trzaskowski dał Włodzimierzowi Karpińskiego carte blanche ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także: 

W śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie został zatrzymany sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. Usłyszał on zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Były minister nie przyznaje się do winy.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Nisztor (dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej Codziennie")

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 13.50


Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także