more_horiz

"Partie wiedzą, że włączenie się do PO będzie katastrofą". Macierewicz o skutkach kompromitacji Tuska

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 15:05
- Przestępcza działalność Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej i relacje z Putinem skompromitowały szefa PO i jest to jeden z powodów, dla których nie ma wspólnej listy opozycji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i poseł tej partii Antoni Macierewicz. - Zjednoczenie całej opozycji okazało się zupełnie absurdalne nie tylko dlatego, że jest istotna i trwała różnica zdań w opozycji - dodał.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

- Inne ugrupowania mają świadomość, że włączenie się do PO będzie dla nich katastrofą - powiedzial w Polskim Radiu wiceprezes PiS Antoni Macierewicz nawiązując do dyskusji o wspólnym starcie opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych.  

Donald Tusk chce wspólnej listy opozycji w wyborach parlamentarnych. Szef PO przekonuje, że "znając realia związane m.in. z ordynacją wyborczą, nie ma wątpliwości, że wspólna lista byłaby najkorzystniejszym rozwiązaniem - i dla opozycji, i dla Polski". Takiemu podejściu opierają się PSL i Polska 2050, które prowadzą negocjacje między sobą, w jedną listę nie wierzy też Lewica.

- To jest program, z którym Donald Tusk wrócił do Polski - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PiS i wiceprezes tej partii Antoni Macierewicz. - Z jednej strony było to stanowisko jego zwolenników w Brukseli, z drugiej - to było przekonanie, także PO, że Donald Tusk, jako były szef w UE, będzie liderem skupiającym całą opozycję i da rzeczywistą siłę tej partii - dodał polityk.

Jak mówił, przed przyjazdem Donalda Tuska do Polski, PO była partią "osłabiającą się, a nawet rozpadającą się", dlatego jej politycy upatrywali w jego powrocie z Brukseli szansy na możliwość odsunięcia PiS od władzy. - To okazało się zupełnie absurdalne nie tylko dlatego, że jest istotna i trwała różnica zdań w opozycji - dodał.

Dwie kompromitacje Tuska

Gość Polskiego Radia 24 wskazał też, że jedną z przyczyn fiaska wspólnej listy opozycji jest też "kompromitacja Donalda Tuska". - Wszyscy w Polsce wiedzą, że to Donald Tusk był najbliższym współpracownikiem Władimira Putina i pośredniczył, na polecenie Angeli Merkel, w układach gospodarczych między Niemcami a Rosją. W tej sprawie dokumentacja jest bardzo pełna - wyjaśnił.

Jak mówił poseł PiS, "pełna" jest też dokumentacja "przestępczej działalności" Donalda Tuska "w związku z tragedią smoleńską". - Nie ma wątpliwości, że popełniał on działania sprzeczne z prawem, oddając [śledztwo - red.] Rosji i Putinowi i broniąc Putina do dziś, za zbrodnię smoleńską - stwierdził.

- Te dwie rzeczy go kompromitują i inne ugrupowania mają świadomość, że włączenie się do PO będzie dla nich katastrofą - podsumował Antoni Macierewicz.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
24:11 Antoni-Macierewicz--PR24_mp3 2023_03_25-13-06-13.mp3 Antoni Macierewicz: Donalda Tuska skompromitowały relacje z Putinem i Merkel oraz działania po katastrofie smoleńskiej ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, poseł tej partii)

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 13.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także