more_horiz

Anna Fotyga: odpowiedzią Zachodu na wszelkie działania Rosji i Białorusi powinna być jedność

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:38
Europoseł PiS Anna Fotyga powiedziała w Polskim Radiu 24, że Zachód musi zjednoczyć się, żeby pokonać Rosję. Pierwszy krok ku temu został zrobiony przy okazji wydania nakazu aresztowania dla Władimira Putina. Powoduje to, że rosyjski dyktator nie może już spokojnie spotykać się z liderami innych państw.
Anna Fotyga powiedziała, że dzięki jedności można pokonać Rosję
Anna Fotyga powiedziała, że dzięki jedności można pokonać RosjęFoto: Twitter/Anna Fotyga

Władimir Putin w wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija 24 zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator stwierdził, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów.

Jedność Zachodu i postawa Białorusi

Anna Fotyga powiedziała, że rozmieszczenie broni nuklearnej na Białorusi będzie złamaniem dotychczasowego porządku. - Białoruś pod rządami uzurpatora Łukaszenki odeszła od konstytucji i statusu państwa nienuklearnego. Białoruś uczestniczyła w negocjacjach między USA i strefą posowiecką nt. m.in. rozbrojenia nuklearnego - oceniła. 

- Konieczna jest ogromna presja środowiska międzynarodowego. Potrzebne są znaczne i zdecydowane sankcje, które obejmą szersze grono osób działających z Łukaszenką - dodała.

Polityk powiedziała także, że odpowiedzią Zachodu na wszelkie działania Rosji i Białorusi powinna być jedność. Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony w postaci nakazu aresztowania dla Władimira Putina. - Cieszę się z tego postanowienia w tym sensie, że podjęcie skoordynowanych działań wobec Putina, wymaga zgody międzynarodowej. Taki wyrok zbliża nas do większej jedności i zgodności w ocenie tego, co się dzieje na Ukrainie - podkreśliła Anna Fotyga.

Polityk odniosła się w tym kontekście do postawy Niemiec, którą ciągle utrzymują relacje z Moskwą. - Zachód zachowuje trudną i chwiejną jedność ws. Rosji, ale ją zachowuje. Celem jest osłabienie Rosji, co będzie oznaczało też słabsze warunki dla dominacji Niemiec wewnątrz UE - powiedziała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
24:22 PR24_mp3 2023_03_28-15-33-05.mp3 Anna Fotyga m.in. o polityce wobec Rosji (Gość PR24)

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański  

Gość: Anna Fotyga (europoseł PiS)

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 15.33

dz

Zobacz także

Zobacz także