more_horiz

Jedna lista opozycji? Prof. Chwedoruk: teraz mamy teatr polityczny, decyzje zapadną w ostatniej chwili

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 12:49
- Tego typu decyzje zawsze zapadają w ostatniej chwili. To, co obserwujemy teraz, jest spektaklem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której istotni liderzy partii opozycyjnych powiedzieliby w sposób jednoznaczny i ostateczny, że ich formacja wystartuje razem z Platformą Obywatelską. Natychmiast utraciliby wszelkie atuty w negocjacjach z Donaldem Tuskiem - podkreślił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
prof. Rafał Chwedoruk
prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Wśród najważniejszych postulatów przedwyborczych Donalda Tuska i Koalicji Obywatelskiej było utworzenie wspólnej listy wyborczej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wszystko jednak wskazuje na to, że taka lista nie powstanie.

- Tego typu decyzje zawsze zapadają w ostatniej chwili. Wyobraźmy sobie sytuację, w której istotni liderzy partii opozycyjnych powiedzieliby teraz w sposób jednoznaczny i ostateczny, że ich formacja wystartuje razem z Platformą Obywatelską. Natychmiast utraciliby wszelkie atuty w negocjacjach z Donaldem Tuskiem. Wielu wyborców byłoby zdezorientowanych, mogłoby się zastanawiać: "po co mamy deklarować poparcie dla naszej partii w sondażu, skoro ona i tak będzie startowała razem z Platformą, więc może od razu wskażemy PO, jako partię, na którą zagłosujemy" - podkreślił Rafał Chwedoruk. 

- Śmiem twierdzić, że dopiero wtedy, kiedy za naszymi oknami będzie dużo cieplej niż obecnie, zapadną realne decyzje. A rozstrzygać o tym będą sondaże, zarówno jeśli chodzi o relacje pomiędzy wynikiem Prawa i Sprawiedliwości a opozycją i perspektywami jednej listy, a także jeśli chodzi o aspekt związany z geografią wyborczą, poszczególnymi okręgami wyborczymi - co realnie politycy mniejszych partii opozycyjnych mogliby zyskać, a co mogliby stracić na wspólnym starcie z Platformą Obywatelską - zaznaczył politolog.

Dodał również, że "to, co obserwujemy, jest takim spektaklem, trochę tradycyjnym dla polskiej polityki". - Wojna na sondaże jest sama w sobie elementem negocjacji i dramatyzmu. A różne środowiska opozycyjne mają bardzo różne interesy. Także obóz władzy w jakimś układzie opozycji ma większy interes niż w innym - podsumował Rafał Chwedoruk.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:40 PR24 2023_03_30-11-33-26.mp3 Rafał Chwedoruk o wyborach parlamentarnych (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog) 
Data emisji: 30.03.2023
Godzina: 11.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także