more_horiz

"Zniszczenie takiej osoby pozwala zepchnąć polskość do nienormalności". Historycy analizują podłoże ataków na papieża

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 19:00
Dziś mija 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Niestety, ta ważna dla Polaków data zeszła się w tym roku z ostrymi atakami na papieża. Dlaczego są w Polsce środowiska, które chcą zniszczyć Ojca Świętego i jaki ma to związek z naszą bolesną komunistyczną historią? Na te pytania w Polskim Radiu 24 odpowiedzieli historycy: prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Wojciech Roszkowski (PAN) i prof. Paweł Skibiński (UW).
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, odbyła się w dwóch etapach, w dniach 19 czerwca oraz 1316 sierpnia, pod hasłem: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, odbyła się w dwóch etapach, w dniach 1–9 czerwca oraz 13–16 sierpnia, pod hasłem: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście"Foto: PAP/Jan Morek

1 czerwca 1991 roku Jan Paweł II przybył do Polski z pierwszą pielgrzymką po upadku komunizmu. Odbyła się ona pod hasłem "Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście". Papież przekonywał rodaków, że odzyskana wolność jest zadaniem i historyczną szansą, której nie można zmarnować. Zachęcał do sięgnięcia do fundamentu wiary, czyli Dekalogu. - Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata - wskazywał.

"Znów chcą zepchnąć polskość do nienormalności"

Do jego słów wrócili w Polskim Radiu 24 historycy. Profesorowie zgodnie podkreślają, że przesłanie Jana Pawła II jest nadal aktualne, co pokazały ostatnie brutalne ataki na Ojca Świętego. Dodają, że od czasów komunizmu do teraz dokładnie te same środowiska próbują niszczyć Kościół.

Prof. Andrzej Nowak przypomniał, że przed 1989 r. przekaz prokomunistycznych mediów był jawnie antykościelny, ale nie miał on większego wpływu na Polaków, którzy wiedzieli, że nie można wierzyć w żadne ich słowo. Wszystko zmieniło się po przemianach ustrojowych, które - jak tłumaczył historyk - sprawiły, iż media "dużo subtelniej zaczęły posługiwać się tym samym kłamstwem i manipulacją". Gość PR24 wymienił w tym kontekście m.in. Gazetę Wyborczą i Tygodnik Powszechny. Cały proces przez lata wyewoluował jednak ponownie w jednoznaczne ataki. - Celem pierwszym nie jest tutaj sam Jan Paweł II, ale chrześcijaństwo jako takie - powiedział prof. Andrzej Nowak.

- Drugim celem jest wspólnota historyczno-polityczna, dla której papież był niewątpliwie jedną z najważniejszych, albo nawet najważniejszą postacią nadziei. Teraz wciąż słyszymy w mediach, które nie są w polskich rękach, że Polacy to nieudacznicy, nic nam nie wychodzi, wywołujemy skandale i ponosiliśmy tylko klęski. Zniszczenie takiej osoby znów pozwala zepchnąć polskość do nienormalności, poczucia wstydu i obciachu, z którego trzeba się wydostać na szersze wody europejskości - ocenił gość PR24.

"To daje bardzo wiele do myślenia jeśli chodzi o naszą kondycję społeczną"

Prof. Wojciech Roszkowski zaapelował z kolei do Polaków, żeby nie mieli złudzeń. - Jest pewna część najbardziej zagorzałych wojowników w tej wojnie kulturowej, ale jest też ogromna część polskiego społeczeństwa, która nie zauważa pewnych znaków czasu. Dzisiejsza opozycja polityczna nazywa się demokratyczną. To jest bardzo charakterystyczne, że samozwańczy demokraci w gruncie rzeczy używają metod jak najdalszych od poszukiwania prawdy. Demokracja jest systemem ułomnym, ale wartościowym pod warunkiem, że oparta jest na opinii publicznej, która kieruje się prawdą i rozumem. Jeżeli społeczeństwu będzie się prawdę i rozum odbierało, to rzeczywiście ci "demokraci" zatomizują rzeczywistość i będą mogli łatwo wszystkimi manipulować - przestrzegał historyk. Podkreślił, że bardzo dobitnie pokazują to też ostatnie ataki na Jana Pawła II, które są podobnym niszczeniem intelektualnych fundamentów.

Prof. Paweł Skibiński stwierdził zaś, że atak na papieża jest ostatnim dzwonkiem ostrzegawczym. - Zdecydowanie musimy poprawić nasz kontakt z osobą, która jest rzeczywiście fundamentalna dla naszej tożsamości nie tylko narodowej, ale dla naszego rozumienia Kościoła i naszej wiary - podkreślił gość PR24. Dodał, że uderzenie w Jana Pawła II jest dla niego osobiście szczególnie bolesne. - Wszystkie zostało oparte na insynuacjach i bardzo słabych podstawach faktograficznych. Tam są cienie argumentów, a nie argumenty. To daje bardzo wiele do myślenia jeśli chodzi o naszą kondycję społeczną - ocenił gość PR24, nawiązując do filmu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3", który został wyemitowany w TVN24.

Posłuchaj
50:17 DEBATA JPII DROHOMIRECKA (online-audio-converter.com).mp3 Profesorowie o atakach na Jana Pawła II (Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu.

Zobacz także:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Wojciech Roszkowski (PAN) i prof. Paweł Skibiński (UW)
Data emisji: 02.04.2023
Godzina emisji: 18.06 

jp

Zobacz także

Zobacz także