Pięć lat programu "Dostępność Plus". Wiceminister Wdówik: najważniejsza jest zmiana mentalna
- Program "Dostępność Plus" rozpoczął proces upodmiotowienia osób niepełnoprawnych, pokazywania, że są obywatelami. Daliśmy im też narzędzie do składania skarg na instytucje, które nie realizują dostępności. Jesteśmy liderem pod tym względem w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
2023-04-20, 12:31
W Warszawie miała miejsce konferencja, na której przedstawiono podsumowanie pięciolecia programu "Dostępność Plus". Na inwestycje w ramach tego programu trafiło dotąd ponad 16,7 mld złotych.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że to jednak nie pieniądze są najważniejsze. - Najważniejsza jest zmiana mentalna. Myślenie o tym dla kogo, po co to robimy i kim są osoby z niepełnosprawnościami? Program "Dostępność Plus" rozpoczął proces upodmiotowienia osób niepełnoprawnych, pokazywania, że są obywatelami. Daliśmy im też narzędzie do składania skarg na instytucje, które nie realizują dostępności. Jesteśmy liderem pod tym względem w Europie - powiedział Paweł Wdówik.
Program "Dostępność Plus" jest kompleksowy. - Obejmuje kwestie dotyczące transportu publicznego. Chodzi o likwidację barier na dworach, pociągi z podjazdami i windami. Dotyczy setek szkół, nie tylko w dużych miastach. Dostępność zaczyna być faktem także małych miejscowościach. Bo niepełnosprawność nie sprowadza się to tylko do barier architektonicznych. Chodzi np. o zapewnienie tłumaczeń dla uczniów posługujących językiem migowym i przygotowanie nauczycieli. Ilość przeznaczanych środków jest imponująca - tłumaczył Wdówik.
Program "Dostępność Plus" będzie realizowany do 2025 roku. Jego całkowity budżet ma wynieść ok. 23 mld złotych.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Wdówki
Data emisji: 20.04.2023
Godzina emisji: 11.50
PR24/jt
Polecane
REKLAMA