more_horiz

Elektromobilność a geopolityka. "W starciu Chiny kontra USA jedna strona zaczyna dominować"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 14:36
- Sektor motoryzacyjny był ewidentnym przykładem sukcesu Zachodu. Okazuje się, że w tych nowych samochodach elektrycznych już tak nie będzie (...), ponieważ jeśli chodzi o kluczowy komponent, baterie, stanowiący nawet 50 proc. wartości takiego pojazdu, to dominację w łańcuchu dostaw zdobyli Chińczycy. Bardzo trudno będzie to od nich odebrać i właśnie taką próbę podejmują Amerykanie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Sprawa elektromobilności jest przedmiotem konkurencji między USA i Chinami. Jaki wpływ będzie to miało na Europę, a zwłaszcza Europę Środkowo-Wschodnią?
Sprawa elektromobilności jest przedmiotem konkurencji między USA i Chinami. Jaki wpływ będzie to miało na Europę, a zwłaszcza Europę Środkowo-Wschodnią?Foto: Shutterstock/guteksk7

Dr Konrad Popławski z OSW opublikował raport zatytułowany "Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?". Choć tekst wydaje się analityczny i "przeznaczony" dla fachowców, w rzeczywistości może być niezwykle pomocny dla zrozumienia sytuacji lokalnej i globalnej także dla polityków i publicystów. Analityk i ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich przybliżył temat w Polskim Radiu 24.

Gość audycji podkreślił, że spór Chin i USA o pierwszeństwo w dziedzinie elektromobilności, a właściwie o to, kto najwięcej zyska i zarobi na de facto nowej rewolucji industrialnej, wkracza w zupełnie inną fazę. - W zasadzie żegnamy się powoli ze światem wolnego handlu, gdzie o inwestycjach, o strumieniach handlu decydowały głównie jakieś uwarunkowania ekonomiczne, a wkraczamy w świat, gdzie świat polityki przemysłowej, gdzie również te elementy, te kryteria będą decydowane na podstawie różnych subsydiów, elementów polityki gospodarczej, a wraz z tym wejdzie w to wielka polityka. Dokładnie to się dzieje w sektorze elektromobilnym - mówił dr Konrad Popławski.

Jak wyjaśnił gość audycji, USA niedawno podjęły decyzję o subsydiowaniu "na dużą skalę" inwestycji w tej branży, "aby zrównać się z Chinami, które zaczęły dominować w tym segmencie". Tymczasem Chiny zaczęły w tym segmencie dominować, bo już wcześniej - właśnie za pomocą obfitych dofinansowań z budżetu państwowego - zaczęły korzystać na wielkich efektach skali, przyciągać do siebie zachodnich inwestorów, budować swoją konkurencyjność w różnych dziedzinach, "a Zachód - zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone - zaczynają na tym tracić".

- Dokładnie widać to w sektorze motoryzacyjnym, który był ewidentnym przykładem sukcesu Zachodu, gdzie Zachód utrzymywał zdecydowanie bardzo silną pozycję. Okazuje się, że w tych nowych samochodach elektrycznych już tak nie będzie. Już wiemy, że tak nie będzie, ponieważ jeśli chodzi o kluczowy komponent do samochodów elektrycznych, czyli baterie, stanowiący nawet 50 proc. wartości takiego samochodu, to dominację w łańcuchu dostaw tych baterii zdobyli Chińczycy. Bardzo trudno będzie to od nich odebrać i właśnie taką próbę podejmują Amerykanie - tłumaczył dr Popławski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:42 [PR24]PR24 (mp3) 21 kwiecień 2023 13_06_17_Popławski.mp3 Dr Konrad Popławski o sporze o elektromobilność ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 21.04.2023
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także