more_horiz

Palikot i Wojewódzki skazani za reklamowanie alkoholu. Śpiewak: to dobry prognostyk na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 17:20
- Pijemy o 40 proc. więcej niż w roku 2002. To jest oczywiście złożony proces, dlaczego się tak dzieje, ale między innymi mnogość reklamy, to, że ona jest wszędzie, że większość tych materiałów łamie przepisy ustawy (...) - to ma na to ogromny wpływ - mówił w Polskim Radiu 24 społecznik i publicysta Jan Śpiewak.
Jan Śpiewak: skazanie Palikota i Wojewódzkiego to dobry prognostyk na przyszłość
Jan Śpiewak: skazanie Palikota i Wojewódzkiego to dobry prognostyk na przyszłośćFoto: Radosław Nawrocki/Forum; FOTON/PAP

Warszawski sąd skazał trzech celebrytów za reklamowanie alkoholu w internecie. Były poseł Janusz Palikot ma zapłacić 80 tys. zł. Gwiazda TVN Jakub Wojewódzki i ich wspólnik Tomasz Czechowski skazani zostali na grzywny po 70 tys. zł. Sąd nie miał wątpliwości, że złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - podał "Super Express". W Polskim Radiu 24 sprawę komentował społecznik Jan Śpiewak.

Jan Śpiewak: wyrok dla Palikota i Wojewódzkiego to dobry prognostyk

Gość audycji wyjaśnił, że wyrok został wydany w trybie nakazowym, czyli bez rozprawy. Należy spodziewać się, że skazani się mu sprzeciwią, wtedy sprawa wróci do sądu.

- Ale rzeczywiście tutaj nie ma żadnych wątpliwości, że doszło do złamania prawa. Janusz Palikot zamieścił tych reklam, zdaje się, kilkaset. Te reklamy były opłacane bardzo często. Czyli nie ma tutaj żadnej wątpliwości, że to była reklama, że to miało na celu zwiększenie sprzedaży trunków, które produkuje Wojewódzki z Palikotem. Ja się mogę tylko cieszyć, bo to jest sytuacja, jakby jeszcze nie zaczął się mecz piłkarski, a drużyna przeciwnika już w szatni dostała srogie baty - mówił Jan Śpiewak.

- To dobry prognostyk na przyszłość. To pokazuje, że nie ma tolerancji dla łamania prawa w internecie, że internet nie jest wyjęty spod prawa, że internet absolutnie jest miejscem, gdzie ustawa o wychowaniu w trzeźwości musi również być respektowana - dodał aktywista.

"Trzeba zwalczać patologiczną kulturę picia"

Społecznik mówił także o problemie "patologicznej kultury picia", który istnieje w Polsce i który należy za wszelką cenę zwalczać.

- My pijemy o 40 proc. więcej niż w roku 2002. To jest oczywiście złożony proces, dlaczego się tak dzieje, ale między innymi mnogość reklamy, to, że ta reklama jest wszędzie, że większość tych reklam łamie przepisy ustawy, że reklamowane są wódka, wina - które są wprost zakazane w ustawie - to ma ogromny na to wpływ - mówił Jan Śpiewak.

W dalszej części audycji Jan Śpiewak mówił także o problemie dzikiej reprywatyzacji w Warszawie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:25 [PR24]PR24 (mp3) 23 maj 2023 15_47_30_Śpiewak.mp3 Jan Śpiewak o skazaniu Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego za reklamowanie alkoholu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Śpiewak (aktywista miejski, publicysta, społecznik)
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 15.47

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także