more_horiz

"Zemsta Wałęsy na rządzie Olszewskiego". Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 4 czerwca 1992 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:55
- Postępowanie Wałęsy było spowodowane nie tylko tym, że został upokorzony wobec Rosjan czy świata w jakimś stopniu, ale również strachem przed ujawnieniem jego własnej agenturalności. Wtedy porozumiał się z Donaldem Tuskiem na rzecz przygotowania planu obalenia rządu, który został przyspieszony i zrealizowany 4 czerwca - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL.
Krzysztof  Wyszkowski
Krzysztof WyszkowskiFoto: PR24

"Gazeta Polska" ujawnia w najnowszym numerze treść odtajnionego szyfrogramu rządu Jana Olszewskiego. Dokument datowany jest na 21 maja 1992 roku i był adresowany do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Lecha Wałęsy.

Szyfrogram dotyczy projektu umowy dotyczącej głównie uregulowania spraw "majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski" oraz "sprzedaży mienia ruchomego wojsk FR".

W kolejnym punkcie szyfrogramu czytamy, że rząd Jana Olszewskiego nie zgadza się na zasady powstawania spółek kontrolowanych przez Rosję w miejscach, które opuści rosyjskie wojsko.

"Spisek przeciwko Polsce"

Krzysztof Wyszkowski komentował te doniesienia. - Zemsta Wałęsy na rządzie Jana Olszewskiego z powodu zablokowania tego trwałego, strategicznego podporządkowania Polski Rosji była oczywistością. Wałęsa po powrocie do Polski zaczął przygotowywać różne plany tej zemsty, ale nie od razu wysłał do Sejmu wniosek o wycofaniu zaufania do rządu. Zrobił to dopiero 26 maja 1992 r., kiedy w prasie ukazał się mój wywiad ujawniający agenturalność ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, którego uważałem za udziałowca tego spisku przeciwko Polsce, który podjął z Wałęsą w tym wtręcie do traktatu - zaznaczył gość audycji.

"Wałęsa chciał postawić granicę na Odrze i Nysie pomiędzy wpływami rosyjskimi i Zachodem"

- Trwała obecność Rosjan w bazach postsowieckich w Polsce zablokowałaby w strategiczny sposób polskie szanse na suwerenność, na wolność i na demokrację. To był element planów Wałęsy i popierającego go układu, który wyrażał się np. w koncepcji NATO-bis. Wałęsa chciał postawić granicę na Odrze i Nysie pomiędzy wpływami rosyjskimi i Zachodem. Gdyby rząd Jana Olszewskiego nie obronił Polaków przed tą zdradą, to dzisiaj bylibyśmy w sytuacji Armenii czy Gruzji, ale nie w takiej, gdy możemy wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość - mówił Krzysztof Wyszkowski.

Posłuchaj
24:02 PR24 2023_06_01-14-33-09.mp3 Krzysztof Wyszkowski o obaleniu rządu Jana Olszewskiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL

Data emisji: 1.06.2023

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także