more_horiz

Antoni Macierewicz: dzięki decyzjom rządu Jana Olszewskiego ocaliliśmy niepodległość Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 14:46
- Rosjanie żądali, by dawne bazy zostały przekształcone w prywatne spółki, które miały być obsadzone właśnie przez rosyjskie służby specjalne. Na to rząd Jana Olszewskiego się nie zgodził i dzięki temu uratowaliśmy niepodległość - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz z PiS-u.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W przeddzień rocznicy upadku rządu Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła się konferencja dotycząca osiągnięć gabinetu. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, ministrowie w rządzie Jana Olszewskiego i organizatorzy konferencji, podkreślali, że Polska musi stale zabiegać o swoją suwerenność. Antoni Macierewicz mówił o tym także w Polskim Radiu 24.

"Dzięki rządowi Olszewskiego ocaliliśmy niepodległość"

Gość audycji podkreślił, że rząd Jana Olszewskiego jest odpowiedzialny za dwie przełomowe i fundamentalne decyzje w polskiej polityce po 1989 roku. Jedną z nich była realizacja uchwały lustracyjnej (co poprzedziło obalenie premiera), drugą zaś - jak mówił Antoni Macierewicz, nawet istotniejszą - było powstrzymanie prezydenta Lecha Wałęsy, podczas jego wizyty w Moskwie, przed wyrażeniem zgody na stworzenie spółek polsko-rosyjskich w bazach opuszczanych przez radzieckich żołnierzy.

- To umożliwiłoby Rosji penetrowanie agenturalne całych polskich zachodnich granic. Rosjanie żądali, by dawne bazy zostały przekształcone w prywatne spółki, ale spółki, które miały być obsadzone właśnie przez rosyjskie służby specjalne. Na to rząd Olszewskiego się nie zgodził i dzięki temu uratowaliśmy niepodległość, a dzięki uchwale lustracyjnej zapoczątkowaliśmy proces ujawniania groźby penetracji rosyjskiej - mówił Antoni Macierewicz.

Przypomniał, że znaczenie tego zagrożenia lepiej rozumiemy dzisiaj. - Podczas agresji militarnej Rosji widać, jak niesłychanie istotnym elementem jest właśnie penetracja rosyjskiej agentury - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:38 [PR24]PR24 (mp3) 3 czerwiec 2023 13_07_11_Macierewicz.mp3 Antoni Macierewicz o rządzie Jana Olszewskiego ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (PiS)
Data emisji: 03.06.2023
Godzina emisji: 13.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także