more_horiz

Sytuacja w Nowej Kachowce. Kpt. Pitera: wysadzenie tamy przyniosło Rosjanom więcej strat niż korzyści

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 12:18
- Gdyby to ode mnie zależało, rozkaz wysadzenia zapory wykonałbym w momencie dokonywania przeprawy wojsk przez Dniepr. Spowodowałoby to znaczne straty wśród atakujących przy minimalnych stratach własnych - mówił w Polskim Radiu 24 weteran misji w Kosowie i Iraku kpt. Sławomir Pitera. 
Trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy
Trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamyFoto: PAP/EPA/IVAN ANTYPENKO

Rosyjscy okupanci wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Sytuacja w Nowej Kachowce

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja związana w wysadzeniem tamy wskazuje na słabe morale rosyjskich wojsk. - Rosjanie podtopili swoje odziały, ponieśli tez straty osobowe i sprzętowe. Operacja była wcześniej zaplanowana, bo zaporę zaminowano już jesienią ubiegłego roku. Jednak rozkaz do jej zniszczenia został wydany chaotycznie. Gdyby operacja była odpowiednio przygotowana, to nie doszłoby do strat po stronie rosyjskiej. Dowódcy, którzy podejmowali decyzję na niskim szczeblu musieli wpaść w panikę. Być może została ona wywołana ruchami wojsk ukraińskich, które dość intensywnie oddziałują na całej linii frontu. Nie jest wykluczone, że Rosjanie wykryli wojska ukraińskie w okolicach zapory. Mogli podejrzewać, że rozpoczęła się ukraińska kontrofensywa. Przy niskim morale wybuchła panika. Wydawało się, że zapora jest zagrożona, więc wykonano zadanie zniszczenia zapory - powiedział kpt. Sławomir Pitera.

Gdyby to ode mnie zależało, rozkaz wykonałbym w momencie dokonywania przeprawy wojsk ukraińskich przez Dniepr. Spowodowałoby to znaczne straty wśród atakujących przy minimalnych stratach własnych. Mając na uwadze ukształtowanie terenu, Rosjanie zajmują w regionie gorsze pozycje. Wysadzając zaporę wyrządzili sobie większe szkody niż Ukraińcom. Poza tym przerwanie zapory spowodowało obniżenie poziomu wody w innych regionach rzeki, co będzie działało na korzyść wojsk ukraińskich - dodał.  

Posłuchaj
26:13 PR24 2023_06_08-09-33-18.mp3 Kpt. Sławomir Pitera gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Na zachodnim, kontrolowanym przez władze w Kijowie brzegu Dniepru ewakuowano ponad 1,3 tys. osób. Podtopionych jest tam 13 miejscowości i niemal 300 domów.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: kpt. Sławomir Pitera (weteran misji w Kosowie i Iraku)

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 9.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także