more_horiz

Pakt migracyjny. Poseł PiS: nie chcemy, żeby w Polsce działo się to, co na ulicach Niemiec czy Francji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 14:56
- Nie chcemy, zęby działo się w Polsce to, co się dzieje na ulicach Niemiec czy Francji. Chodzi o takie zdarzenia jak sytuacja z ostatniego tygodnia: nożownik imigrant, który ugodził nożem małe dzieci i seniorów na placu zabaw - podkreśliła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Borowiak.
Joanna Borowiak
Joanna Borowiak Foto: PR24/PJ

W ubiegłym tygodniu, przy sprzeciwie Polski i Węgier, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zapisano w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polska krytykuje ten zapis i domaga się, aby tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje są podejmowane jednomyślnie.

"Rząd Tuska popierał politykę otwartych drzwi"

- Platforma z PSL-em nie chcą się przyznać do kardynalnego błędu - popierania przez rząd Donalda Tuska, przez rząd Platformy i PSL-u polityki otwartych drzwi, rekomendowanej, uprawianej i narzuconej Unii Europejskiej przez Angelę Merkel. To była polityka kompletnie bezmyślnie i bezrefleksyjnie przyjmowana przez rząd Platformy i PSL-u - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak. 

Jak zaznaczyła, "rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku stał na stanowisku, że nie ma zgody na przymusową relokację migrantów do Polski". - W mojej ocenie przymusowa relokacja ma miejsce dlatego, że Niemcy kompletnie nie poradziły sobie z polityką otwartych drzwi - powiedziała polityk.

- Nie chcemy, żeby działo się w Polsce to, co się dzieje na ulicach Niemiec czy Francji. Chodzi o takie zdarzenia jak sytuacja z ostatniego tygodnia: nożownik imigrant, który ugodził nożem małe dzieci i seniorów na placu zabaw - dodała Joanna Borowiak.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:59 PR24 2023_06_16-14-06-50.mp3 Joanna Borowiak o pakcie migracyjnym (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: Joanna Borowiak (poseł PiS)

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 14.09

bartos

Zobacz także

Zobacz także