more_horiz

Święto WOT. Gen. Polko: terytorialsi udowodnili, że niemożliwe jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 16:55
- Żołnierze WOT sprawdzili się w czasach pandemii, podczas klęsk żywiołowych i kryzysu granicznego. Okazało się, że cechuje ich ogromny entuzjazm, wola i chęć pomagania. W WOT są ludzie, którzy zawodowo nie służą w wojsku, ale cechują się profesjonalizmem w działaniach i swoje unikatowe umiejętności przenoszą na grunt wojskowy - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca GROM gen. Roman Polko.  
Uroczystości z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie
Uroczystości z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W sobotę w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom służącym w WOT oraz dowódcom. Podkreślił, że WOT to 38,5 tys. obywateli służących ochotniczo ojczyźnie.

Gratulacje żołnierzom WOT złożył na antenie Polskiego Radia 24 były dowódca GROM. - Krytykowano ich, ale udowodnili, że niemożliwe jest możliwe. Sprawdzili się w czasach pandemii, podczas klęsk żywiołowych i kryzysu granicznego. Okazało się, że żołnierzy WOT cechuje ogromny entuzjazm, wola i chęć pomagania. W WOT są ludzie, którzy zawodowo nie służą w wojsku, ale cechują się profesjonalizmem w działaniach i swoje unikatowe umiejętności przenoszą na grunt wojskowy. W wojsku np. nie mamy tak dobrych informatyków, jak w dobrze prosperujących firmach komputerowych. Żołnierze WOT mogą uczyć zawodowych wojskowych jak wykorzystywać nowoczesne technologie - powiedział gen. Roman Polko. 

Zobacz w PAP: Premier w Dęblinie: rząd PO-PSL nie wierzył w polską armię, dlatego linia Wisły była linią śmierci w czasach Tuska [ZDJĘCIA]

Dodał, że rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, jak ważne jest posiadanie powszechnej obrony. - Żeby formacje jak WOT, które posiadają doskonale rozeznanie w terenie, współdziałały z zawodowymi jednostkami. WOT zmieniły bardzo dużo. Doskonale, że powstały jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainy. Są odpowiedzią na wyzwania, które się pojawiły - tłumaczył gen. Polko.


Posłuchaj
22:01 PR24 2023_09_30-15-06-17.mp3 Gen. Roman Polko gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Święto terytorialsów, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, przypada 27 września. Ten dzień jest rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju. W czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji to "zawsze gotowi, zawsze blisko".

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: gen. Roman Polko

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 15.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także