Prof. Grosse krytycznie o polityce UE: migranci bez prawa pobytu zasilają później szarą strefę i organizacje przestępcze
- Nielegalna imigracja jest złamaniem prawa. Nawet 80 proc. osób nielegalnie przybywających do UE nie klasyfikuje się do procedury azylowej. Natomiast wraz z jej zakończeniem swobodnie przemieszczają się po terytorium Unii Europejskiej. Bez prawa do pobytu zasilają szarą strefę lub nawet organizacje przestępcze, co stanowi wyzwanie dla mieszkańców UE - przestrzegał w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse.
2023-09-30, 18:56
W piątek frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim wniosła o pilną debatę na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego" w związku z kryzysem na Lampedusie. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to eurodeputowani będą dyskutować na ten temat podczas przyszłotygodniowej sesji plenarnej PE.
Awantura i złe emocje
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 imigranci i tak będą przybywać do UE. - Pakt migracyjny doprowadzi do awantury pomiędzy państwami członkowskimi UE. Jedne państwa nie będą chciały przyjmować imigrantów od drugich. Drugie będą wywierały wpływ, będą też krytykować te pierwsze. Powstanie duże zamieszanie, nagromadzą się złe emocje. Wiele państw najpewniej nie zastosuje mechanizmu relokacji w praktyce. Wiele wskazuje na to, że pakt będzie nieskuteczny i nie unikniemy kryzysu - powiedział prof. Tomasz Grosse.
Zobacz również w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"
Złamanie prawa
Jego zdaniem należy zniechęcać imigrantów, by nie nie szukali poprawy swojego losu w UE. - Na razie UE wysyła sygnały zachęcające. Pojawił się jednak pomysł blokady morskiej lub odosobnienia tych, którzy nie kwalifikują się do procedury azylowej i odsyłania ich do państw poza UE, które zgodzą się ich przyjąć. Nielegalna imigracja jest złamaniem prawa. Nawet 80 proc. osób nielegalnie przybywających do UE nie klasyfikuje się do procedury azylowej. Natomiast wraz z jej zakończeniem swobodnie przemieszczają się po terytorium Unii Europejskiej. Bez prawa do pobytu zasilają szarą strefę lub nawet organizacje przestępcze, co stanowi wyzwanie dla mieszkańców UE - tłumaczył prof. Grosse.
REKLAMA
Posłuchaj
Pakt migracyjny
Pakt migracyjny, o którego przyjęcie zabiega EPL określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego dotyczący sytuacji kryzysowych miał być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było większości. Zakłada wybór między relokacją migrantów albo zapłatą ekwiwalentu finansowego.
- Oto dlaczego Berlinowi tak się spieszy z przyjęciem paktu migracyjnego. Większość Niemców krytykuje politykę "otwartych drzwi"
- Opozycja chciała przyjmować imigrantów. Wypowiedzi z przeszłości nie zostawiają wątpliwości
- Partia Tuska chce pilnego przyjęcia paktu migracyjnego w PE. Premier Morawiecki ujawnia dokument
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Tomasz Grosse
Data emisji: 30.09.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
PR24/jt
REKLAMA