more_horiz

Prof. Grosse krytycznie o polityce UE: migranci bez prawa pobytu zasilają później szarą strefę i organizacje przestępcze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 18:56
- Nielegalna imigracja jest złamaniem prawa. Nawet 80 proc. osób nielegalnie przybywających do UE nie klasyfikuje się do procedury azylowej. Natomiast wraz z jej zakończeniem swobodnie przemieszczają się po terytorium Unii Europejskiej. Bez prawa do pobytu zasilają szarą strefę lub nawet organizacje przestępcze, co stanowi wyzwanie dla mieszkańców UE - przestrzegał w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse. 
Imigranci szturmują Europę
Imigranci szturmują EuropęFoto: Alessio Tricani/Shutterstock

W piątek frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim wniosła o pilną debatę na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego" w związku z kryzysem na Lampedusie. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to eurodeputowani będą dyskutować na ten temat podczas przyszłotygodniowej sesji plenarnej PE.

Awantura i złe emocje

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 imigranci i tak będą przybywać do UE. - Pakt migracyjny doprowadzi do awantury pomiędzy państwami członkowskimi UE. Jedne państwa nie będą chciały przyjmować imigrantów od drugich. Drugie będą wywierały wpływ, będą też krytykować te pierwsze. Powstanie duże zamieszanie, nagromadzą się złe emocje. Wiele państw najpewniej nie zastosuje mechanizmu relokacji w praktyce. Wiele wskazuje na to, że pakt będzie nieskuteczny i nie unikniemy kryzysu - powiedział prof. Tomasz Grosse.

Zobacz również w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy" 

Złamanie prawa

Jego zdaniem należy zniechęcać imigrantów, by nie nie szukali poprawy swojego losu w UE. - Na razie UE wysyła sygnały zachęcające. Pojawił się jednak pomysł blokady morskiej lub odosobnienia tych, którzy nie kwalifikują się do procedury azylowej i odsyłania ich do państw poza UE, które zgodzą się ich przyjąć. Nielegalna imigracja jest złamaniem prawa. Nawet 80 proc. osób nielegalnie przybywających do UE nie klasyfikuje się do procedury azylowej. Natomiast wraz z jej zakończeniem swobodnie przemieszczają się po terytorium Unii Europejskiej. Bez prawa do pobytu zasilają szarą strefę lub nawet organizacje przestępcze, co stanowi wyzwanie dla mieszkańców UE - tłumaczył prof. Grosse.


Posłuchaj
22:06 PR24 2023_09_30-18-06-08.mp3 Prof. Tomasz Grosse gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Pakt migracyjny 

Pakt migracyjny, o którego przyjęcie zabiega EPL określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego dotyczący sytuacji kryzysowych miał być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było większości.  Zakłada wybór między relokacją migrantów albo zapłatą ekwiwalentu finansowego.


Czytaj także:

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski 

Gość: prof. Tomasz Grosse

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 18.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także