"To Francja i Niemcy będą sterować całością". Prof. Krasnodębski o zmianach w UE

- Dzieją się różne niebezpieczne rzeczy, które nie służą polskiej niepodległości Budowa państwa europejskiego, oznacza z definicji, że suwerennego państwa polskiego w ramach takiego organizmu politycznego by nie było - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.

2023-11-11, 18:00

"To Francja i Niemcy będą sterować całością". Prof. Krasnodębski o zmianach w UE
Pod koniec października Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęła raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis / / Nicolas Landemard/Zuma Press /Forumm

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatówTreść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.

"Głęboka różnica w rozumieniu miejsca Polski"

Prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślał, to propozycje Komisji oznaczają daleko idącą redukcję znaczenia państw narodowych we wspólnocie europejskiej. - To jest zupełnie inne myślenie o państwie. Zadaję sobie pytanie, czy wszyscy, którzy głosowali w wyborach, zdawali sobie sprawę, że u podstaw tych różnic istnieje zasadnicza, głęboka różnica w rozumieniu Polski i jej miejsca w świecie czy Unii Europejskiej. My opowiadamy się za Unią Europejską, ale taką, jaka jest do tej pory, układzie między państwami europejskimi. Na traktach europejskich widnieją podpisy głów państw i pewne kompetencje unijne są ograniczone - zaznaczył gość audycji.

UE jako organizm państwowy

- Gdyby ta radykalna propozycja, która przechodzi przez Parlament Europejski i będzie głosowana pod koniec listopada na sesji plenarnej, weszła w życie w takim kształcie, jak to proponuje tzw. grupa Spinellego, to w gruncie rzeczy będziemy mieli do czynienia z czymś na kształt organizmu państwowego (…) tworu, w którego ramach będą jakieś podjednostki polityczne, o różnym stopniu suwerenności, jak Francja czy Niemcy, które będą sterować całością używając ponadnarodowej elity - dodał europoseł.

Posłuchaj

Prof. Zdzisław Krasnodębski o propozycjach zmian w traktatach UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:49
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski 

Data emisji: 11.11.2023 

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej